Yüzlerce militan işe alınacak; Maaş, asgari ücretin 3 katı...

Kolombiya, yüzlerce FARC militanını koruma görevlisi olarak işe alacak ve eğitimlerinin ardından silah verilecek. Militanlar asgari ücretin yaklaşık üç katı maaş alacakları belirtildi.


Kolombiya, yüzlerce eski FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) militanını koruma görevlisi olarak işe alacak. Eğitimlerinin ardından silah verilecek eski militanlar asgari ücretin yaklaşık üç katı maaş alacak. Bu kişilerin görevi, risk altındaki eski FARC liderlerini korumak olacak.

Kolombiya'da sağcı paramiliter gruplar, FARC lidelerine saldırı düzenliyor.

EĞİTİMDEN GEÇİRİLECEKLER

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Kolombiya İçişleri Bakanlığı, 300'den fazla eski FARC üyesinin başkent Bogota yakınlarındaki Facatativa'da eğitim kampına geldiğini açıkladı.

Yakında bu militanlara yenilerinin katılacağı belirtilen açıklamada, bu kişilerden 315'inin seçileceği kaydedildi.

Sadece insanlığa karşı suç işlememiş, silah bıraktığını kanıtlayabilen eski militanlar akademiye başvurabiliyor. Akademide, kursiyerlere insan hakları ve yakın koruma dersleri de verilecek.

KARARA TEPKİLİ OLANLAR DA VAR

Ancak militanların Birleşmiş Milletler'e (BM) silahlarını teslim ettikten birkaç ay sonra yeniden silah taşıyacak olması, bazı Kolombiyalıların tepkisini çekti.

Bu gruptakiler, 50 yıl boyunca Kolombiya devletiyle savaşan militanlara silah ve para verilmesinin kabul edilemez olduğunu söylüyor.

Hükümetle barış müzakerelerini yürüten FARC heyeti, liderlerinin yaşamlarının risk altında olduğunu belirterek koruma görevlisi olarak sadece tanıdıkları insanlara güvenebileceklerini belirtiyor.

DEVLET BAŞKANI NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜNÜ ALMIŞTI

Kolombiya'da 52 yıl süren ve 260 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan savaşın ardından hükümetle FARC arasında barış anlaşması imzalanmıştı.

Anlaşma referandumda reddedilmesine rağmen, bazı değişikliklerle yürürlüğe girmiş ve militanlar silahlarını teslim etmeye başlamıştı. Kolombiya Cumhurbaşkanı Devlet Başkanı Juan Manuel Santos geçen yıl Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştı.

ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler