Yunan Dışişleri Bakanı Kotzias'dan 'Kıbrıs Meselesi' için 'Kürt Meselesi' yaklaşımı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, "Türkiye'nin Kürtlere tanıdığı haklarla, Kıbrıslı Türkler için istediği hakları karşılaştırmak zorundayız" dedi.


28 Haziran’da Cenevre'de yapılacak Kıbrıs zirvesi öncesi açıklamalarda bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, "Türkiye’nin Kıbrıslı Türkler için talep ettiği haklarla Türkiyeli Kürtlerin hakları arasında karşılaştırma yapılması gerektiğini" söyledi.

GazeteDuvar'dan Nikolaos Stelya’nın haberine göre, Yunanistan’da yayın yapan Alpha Radyosu’na konuşan Kotzias, Türkiye’nin Kıbrıs ve Kürt Sorunları'ndaki pozisyonlarını karşılaştırarak şu değerlendirmede bulundu:

"Büyük ada (Kıbrıs) üzerinde hak talep edenlerin, kendi ülkelerinde Kıbrıs Türk toplumundan çok daha büyük olan halklara verdikleri hakları karşılaştırmak zorundayız.”

Kıbrıs’ta adil ve sürdürülebilir bir çözüm için 'hayat boyu bir hayal' tanımlamasında bulunan Yunan Bakan, şunları kaydetti:

“En nihayetinde, AB ve BM üyesi Kıbrıs, normal bir devlet olmalı. İşgal orduları barındırmamalı. Kimsenin Kıbrıs’a müdahale etme hakkı bulunmamalı. Kıbrıs sorununun çözümü Kıbrıs için olmalı, Türkiye’nin çıkarlarını garanti altına almamalı."

Bilindiği üzere Kıbrıs için "üniter bir sistem" modeli isteyen Rum tarafının bu talebine karşılık, Türkiye, "Federal bir sistem"in uygun gördüklerini belirtiyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler