YPG Mayıs ayı bilançosunu açıkladı

YPG Basın Merkezi mayıs ayı bilançosunu açıkladı. Açıklamada Türk ordusu ve komutası altındaki örgütlerin 80 defa YPJ/YPG mevzilerine saldırdığını ve savaşçıların da saldırılara karşılık verdiği belirtildi.

YPG Basın Merkezi’nin açıklamasıda "Türk ordusunun top atışları sonucu sivil halka ait ev ve mülklerde hasar meydana getirdiği, 32 defa savaş ve insansız keşif uçakları ile Rojava üzerinde gezdiği ve Rojava sınırlarını ihlal etttiği" açıklandı.

Açıklamada sınır hattında Türk ordusu ile 2 defa kısa süreli çatışma yaşadıkları vurgulandı, "Türk ordusunun saldırıları sırasında 3 sivil yaşamını yitirmiş, bir sivil de yaralanmıştır. Bir insansız hava aracı vuruldu, biri de darbelendi" denildi.

Türk ordusu ve komutası altında hareket eden örgütlerin saldırısı sonucuna ilişkin olarak da "2 savaşçımız şehit olmuş, 4 savaşçımız da yaralanmıştır. 2 Türk askeri ve TSK'nın komuta ettiği 20 örgüt üyesinin öldürüldüğü, 8'inin de yaralandığı" kaydedilirken "Bunlarla savaşan 10 YPG/YPJ savaşçısının da yaşamını yitirdiği" açıklandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Mayıs ayında IŞİD (DAEŞ) çeteleri Şedade savunmasında yer alan YPG ve YPJ mevzilerine 2 defa geniş saldırı düzenlemiştir. Bu geniş saldırılar savaşçılarımız tarafından püskürtülmüştür. Püskürtülen saldırılarda kahramanca savaşan 10 savaşçımız şehadete ulaşmıştır.

Mayıs ayında YPG ve YPJ güçlerinin Fırat’ın Gazabı Hamlesi’ne katılımı devam etmiştir. Bu ayda birçok önemli sonuç elde edilmiştir. Tebqa gibi stratejik yerler özgürleştirilmiştir. Tabka (Tebqa) kentinin ve Rakka (Reqqa)’nın çevresinin özgürleştirilmesinde YPG ve YPJ savaşçıları mücadeleleriyle operasyonun ilerlemesinde olumlu etki yaratmıştır. Bu ayda 92 YPG ve YPJ savaşçısı Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nde şehit düşmüştür.

4 savaşçımız kaza ile, 3 savaşçımız da Rojava’nın  farklı yerlerinde şehit düşmüştür.

Mayıs ayında tüm Rojava ve Kuzey Suriye’de 8 YPJ savacısı olmak üzere toplam 111 YPG savaşçısı kahramanca şehitler kervanına katılmıştır.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler