YNK Goran'a: İstemeseniz de parlamento açılacak / Goran: Boşuna zahmet etmeyin

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK ya da KYB) yönetimi Goran Hareketi'ne tepki vererek "Parlamento tek bir partiye bağımlı değildir, kişilerin malı değildir, isteseniz de, istemeseniz de faaliyete geçecek" dedi. Goran sert yanıt verdi, KDP çağrı yaptı. Detaylar haberimizin devamında.

IŞİD terör örgütü Erbil'e dayandığında, Goran hareketi, İslami Toplum Partisi (Komala İslami) ve İran meclisi basarak darbe girişiminde bulunmuştu. Savaşın başkent Erbil'e dayandığı dönemde gerçekleşen bu girişim sebebiyle parlamento çalışmaları askıya alınmıştı. 

Ancak her partiden temsilcisinin olduğu, çoğulcu Bakanlar Kurulu çalışmalarına devam etti.

KDP ve YNK parlamentonun çalışmaya başlaması için, geçtiğimiz günlerde toplantılar gerçekleştirdi, Kürdistan partilerine çağrıda bulundu.

Ancak Goran Hareketi bu çağrıyı red ettti.

KDP VE YNK, GORAN'IN SÜRECE KATILMASINI İSTİYOR

Goran'ı bütün itirazlarına rağmen KDP ile YNK parlamentonun açılması konusunda istekli.

Ancak Goran'ın kapılarını kapatmasına tepki veren YNK'li yönetici Sadi Ahmet Pire yaptığı açıklamada "Parlamento tek bir partiye bağımlı değildir, kişilerin malı değildir, isteseniz de, istemeseniz de faaliyete geçecek" dedi.

Bütün olumsuzluklara rağmen KDP ve YNK son olarak Goran Hareketi ve İslami Toplum Partisi (Komala İslami)'yi projeye katkıda bulunması için ziyaret edecek.

GORAN HAREKETİ TÜM KAPILARI KAPATTI

Söz konusu projede Parlamento yönetimin yeniden seçilmesi de yer alıyor. Ancak Goran Hareketi yeni bir seçime karşı.

Goran Hareketi'nden Sabır İsmail yaptığı açıklamada "Yeni bir yönetim teklifini öngöreni bütün önerilere, görüşme taleplerine kapımız kapalıdır. Boşuna zahmet etmesinler" dedi.

KDP'NİN AÇIKLAMASI

KDP Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani yaptığı açıklamada, "Goran Hareketi'nin parlamentonun aktif edilmesi projesine katkıda bulunmasınını istiyoruz istiyoruz, Goran'a hiç bir zaman kapıları kapatmayacağız. Goran hareketinin de kapılarını kapatmamasını rica ediyoruz." dedi. 

Mirani açıklamasında Goran için "Onları anlıyoruz, içinde bulundukları durumun farkındayız. Ancak bu sorunu Goran Hareketindeki kardeşlerimizle beraber çözmek istiyoruz" dedi.

Kürdistan parlamentosu 2 yıldır kapalı. Kasım 2017 ayında Kürdistan parlamento seçimleri gerçekleştirilecek.

İlgili haber - Tıkla: Kürdistan Parlamentosu neden askıya alındı: Eski el-Kaide üyesi Kürdistan meclisini felç etti
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler