YNK, Kürdistan karşıtı Ala Talabani'yi görevden aldı

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Irak Parlamentosundaki Grup Başkanı Ala Talabani'yi görevden aldı.

Ala Talabani geçtiğimi günlerde Bağımsız Kürdistan karşıtı açıklamalar yapmış, Talabani ailesinin Şii Arap kökenli olduğu söylemiş, Iraklı kimliği ile övünmüştü.

29 Mayıs 2017'de YNK (KYB),  Genel Sekreteri Yardımcısı Kosret Resul liderliğinde bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Ala Talabani'nin görevine son verilmesi kararlaştırıldı.
Ayrıca: Irak'ın Şii Partileri Ala Talabani'nin, Kürt kotasından Cumhurbaşkanı yapılmasını istiyor.

NE OLMUŞDU?

ZERarşiv'den (03.06.2017)

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Grup Başkanı Ala Talabani, Kürt düşmanı Nuri Maliki'nin kurduğu ve Şii Haşdi Şabi'ye hizmet eden Afak TV'de yaptığı açıklamada Iraklılık ile övündü, Iraklılığının sorgulamamasını istedi. Celal Talabani'nin yeğeni de tokat gibi bir cevap verdi.

YNK (KYB) Irak Milletvekili ve Grup Başkanaı Ala Talabani, TV programına katılarak sorulara cevap veriyordu.

Iraklı iş adamı bir konuk ona "Soyadınıza saygılar, soyadınızın Iraki (Ala Iraki) olmasını umuyorum" dedi.

Ala Talabani cevaben "Neden Iraklılığımdan şüphe ediyorsun?" dedi.

Iraklı iş adamı "Hayır, şüphesiz benden daha güçlü yurtseverlik duyguların var" dedi.

Ala Talabani de "Talabani'lerin (Şii Arap) Beni Esed aşiretinden olduğunu söylüyorular. Onun için temsilciler meclisinden bir çok kişi bana 'kuzen' diye sesleniyor" şeklinde konuştu.
Geçtiğimiz ay YBŞ Genel Komutanı Seyd Hasan da aynı televizyonda "Biz Kürt değiliz Ezidiyiz. Iraklı kimliğimizi korumak için peşmerge ile savaşıyoruz. Kürdistan ile daha büyük savaşlar vereceğiz, takviye gönderin" demişti.
Celal Talabani'nin yeğeni Şeyh Ali Talabani ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Ala Talabani doğru söylemiyor. Çünkü biz Şii değiliz, Zengene aşiretindeniz, ancak Talabani olarak meşhuruz. Aslımız Süleymaniye'nin Sengawe bölgesindendir. 

Ala Talani bizi Şii mi yapıyor? Sünnilik ne zaman bizim için yük oldu!?  Zaten Talabani ailesi daha çok laik düşünce yapısı ile tanınıyor. Bizden olanların çoğu ya KDP ya da Kominist Parti üyesi oldu: Laiktiler. Mukerrem Talabani, Dr. Nuri Talabani, ve Celal Talabani en belirgin örneklerdir. 

Biz Kürdüz, yurtsever bir aileyiz, kimse belgesiz konuşup kenara çekilemez. Biz neden kendimizi küçültüp, değersizleştirelim! Kimse Talabani ailesi hakkında böyle konuşmasın"
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler