Yeni Şafak'ın "PYD'ye petrol geliri sözü" iddiasına Rojava'dan yalanlama

Rojava’nın Kamişlo kentinde ABD, Suudi Arabistan ile PYD tarafından petrol ve doğalgaz paylaşımı konularının görüşüldüğü bir toplantı gerçekleştirildiği iddia edildi. Ancak Cizire Kantonu Dış İlişkiler Sorumlusu Ebdulkerim Ömer söz konusu iddianın gerçeği yansıtmadığını söyledi.


Rojava’nın Kamişlo kentinde 10 Haziran’da ABD, Suudi Arabistan ile PYD tarafından petrol ve doğalgaz paylaşımı konularının görüşüldüğü bir toplantı gerçekleştirildiği öne sürüldü.

Toplantıda Suriye’nin petrol ve doğalgazının paylaşımı görüşülen konuların başında yer aldığı iddia edildi.

PYD’nin de Suriye petrolünden pay almasının karara bağlandığı görüşmede, toplantıya Albay John Dorrian başta olmak üzere birçok ABD’li de katıldı. Görüşmelerde PYD, Aldar Halil ve Halil Foze tarafından temsil edildi.

AK Parti hükümetine yakın Yeni Şafak’ya yer alan habere göre, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’dan temsilcilerin de bulunduğu toplantıya Suriye içerisinden bazı aşiret liderleri ve PYD’li üst düzey isimler katıldı.

Suriye petrollerinin geleceği konusunda ortak strateji belirlenmesi amacıyla toplanan heyet, IŞİD sonrası ortak hareket etme kararı aldı.

Suriye içerisinde PYD dışında katılan aşiret ve grup temsilcileri Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) eski Başkanı Ahmed Carba tarafından belirlenirken ülke dışından katılacak isimler ise Muhammed Dahlan tarafından seçildi.

BORU HATTINDA ANLAŞILDI 

Kamişlo görüşmesinde Suriye petrol ve doğalgaz potansiyelinin yüzde 95’ine sahip Haseke, Rakka ve Deyr Zor bölgelerinin geleceği ve yeraltı zenginliklerinin çıkarılması, işlenmesi ve pazarlanması konusunda kararlar alındı.

Humus çölü üzerinden Tenef, Ürdün ve sonrasında İsrail’e açılarak Avrupa’ya pazarlanacak petrol boru hattı konusunda taraflar anlaştı. Görüşmelerde ABD ve İngiliz petrol temsilcileri de hazır bulundu.

ABD’li yetkililer, yeni ikmal hattı ile tarafların Suriye petrollerinden gerekli payı alacağını ve İran’la Rusya’nın bu yöntemle Suriye petrolleri üzerindeki hesaplarının bozulacağını söyledi.

PYD'YE PETROL SÖZÜ

ABD’li ve Suudi yetkililer PYD’nin mücadelesini saygın bulduklarını ifade ederek IŞİD karşısında sergilenen tavır sonrası PYD’nin petrolden gerekli payı alacağını vadetti.

Başta İnize, Şeidat, Ageydat olmak üzere 30’dan fazla aşiret reisi Kamişlo toplantısında hazır bulundu.

Ayrıca Ceyş el Suriye, Kuvveti Ahmed Abdo, Tehalüf el Aşari ve Ahrar Şarki isimli silahlı gruplar da aynı toplantıda temsil edildi.

ROJAVA YÖNETİMİ'NDEN GÖRÜŞMEYE İLİŞKİN İDDİALARA YALANLAMA

Cizire Kantonu Dış İlişkiler Sorumlusu Ebdulkerim Ömer,  haberlerin aksine, PYD, YPG ve diğer Kürt siyasi temsilcilerin Suriye muhalefetiyle Suriye petrolünün paylaşımını konuşmadığını söyledi.

Suriye muhalefetinden Ahmet Cerba başkanlığında heyet, 10 Haziran'da Kamişlo’da PYD, YPG, TEV-DEM ve Cizir Kantonu'ndan yetkililerle görüşmüştü.

Sputnik'e konuşan Ebdulkerim Ömer, haberleri yalanladı. Ömer, şöyle konuştu:

"Suriye'nin Geleceği Hareketi Başkanı ve Suriye koalisyonu eski başkanı Ahmed Cerba, Tayyar el Gad Suriy Hareketi adına Kasım Hatip, İsmail Bubi ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyesi Ubeyde Nahhas ile diğer yetkililerden oluşan heyet 3 gün kaldı. Görüşmelerde TEV-DEM Eşbaşkanı Aldar Xelil, Kuzey Suriye Federasyonu Eşbaşkanı Roza Yusuf ile kurucu meclis eşbaşkanı Hediye Yusuf ve Cizir Kantonu yetkilileri yer aldı.

Görüşmelerde Suriye krizi ve çözümü konuşuldu. Bu konuda müzakereler yapıldı. Görüşmelerin sonuçları yakın bir zamanda basın toplantısıyla duyurulacak."

"GÖRÜŞMEDE ABD TEMSİLCİLERİ YER ALMADI"

Görüşmelerde Suriye petrolünün paylaşımının görüşüldüğüne dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Ömer şöyle konuştu:

"Türkiye'de bazı gazeteler, görüşmelerde Suriye petrolünün paylaşımının görüşüldüğünü yazdı. Haberler kesinlikle doğru değil. Toplantıda ABD askerleri de yoktu. Ne ABD'nin, ne de başka bir ülkenin. Bu haberler karalama amacı taşıyor.

Görüşmelerde Suriye krizi ve çözümüne yönelik konular ele alındı. Cenevre ve Astana görüşmeleri konuşuldu. Suriye için yeni bir anayasa konuşuldu. Suriye krizinin 6 yıldır devam ettiği ve hala çözümün bulunmadığı konuşuldu.

Suriye'nin merkezi yönetiminin krize çözüm oluşturmadığını ve federal bir sistemin çözüm getireceğini dile getirdik. Biz federalizmi sadece Suriye'nin kuzeyi için değil, ülkenin her bölgesi için istiyoruz. Bu konularda görüşmeler oldu. Alınan ortak kararlar yakın zamanda bir basın toplantısıyla duyurulacak."
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler