Washington Post: Asıl yarış Deyrezzor'da yaşanacak

ABD medyası, Deyrezzor muharebesinin Rakka'dan daha zorlu geçeceğini belirterek, bölgeyi kimin kontrol edeceği sorununun Başkan Trump'ın İran karşıtı retoriğinin test edileceği yer olduğunu belirtti.


Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Rakka operasyonuna başlarken, ABD medyasında dikkatler Suriye'nin doğusunda yer alan Deyrezzor'a çevrilmiş durumda.

Washington Post'tan Louisa Loveluck ve Loveday Morris'in haberine göre, ABD ve İran destekli güçler, Deyrezzor vilayetini IŞİD'den kurtarmak için yarışa girmiş durumda.

Rakka operasyonunun ısındığına dikkat çeken haberde, bununla birlikte Deyrezzor savaşının daha çetin geçeceğini, IŞİD'in lider kadrosunu bu bölgeye aktardığını yazdı.

Deyrezzor'u kimin kurtaracağının bölgesel etkileri olacağını savunulan haberde, kenti IŞİD'den ABD destekli grupların kurtarmasının Trump'ın İran karşıtı retoriğinin de test edileceği yer olacağını kaydetti.

Haberde, Deyrezzor'u İran ve müttefiklerinin kurtarması durumunda, Tahran'dan Beyrut'a bir hat çizileceği iddia edildi.

Yazarlara göre, Deyrezzor'u ABD'nin ele geçirmesi, Washington için gelecekte bir pazarlık kozu olacak ve bölgesel müttefiklerine ABD'nin İran ile karşı karşıya gelmek konusundaki kararlığını göstermiş olacak.

ABD destekli Usud el-Şarkiye komutanı Ebu Velid de, İran-Rusya-Türkiye arasında imzalanan "çatışmasızlık bölgeleri" anlaşmasının, Suriye ordusuna güçlerini doğuya kaydırma imkânı vermek için yapıldığının anlaşıldığını savundu.

PETROL GELİRLERİNE KAVUŞMAK

Yazıda, Suriye Ordusu'nun Deyrezzor'u kurtararak petrol gelirlerine yeniden kavuşmak ve İran ile Rusya'ya bağımlılığını azaltmak amacı güttüğü iddia edildi.

ABD'nin Ürdün sınırındaki El Tanf'taki faaliyetlerini geçen hafta sonundan bu yana artırdığı belirtilirken, buna rağmen Suriye içindeki çöl bölgesinde bulunan ABD kara gücünün hâlâ sınırlı olduğuna vurgu yapıldı.

Yazıda görüşlerine yer verilen Aron Lund'a göre, ABD ve müttefikleri elbette yeterli güç oluşturarak Suriye ordusu ve müttefiklerinden önce Irak sınırındaki IŞİD kalesi Ebu Kemal'e varabilir.

Ancak Lund, ABD'nin bölgedeki varlığının "sürüdürülebilir" olmadığını ve Washington'un ne yapmak istediği hususunda kendinden emin görünmediğini vurguladı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler