Washington Polis Şefi Erdoğan'ın korumaları için: 28 yıllık kariyerimde böyle bir şey görmedim

Türkite Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında, korumaları Kürt protestoculara saldırmış, şiddet uygulamıştı. Washington Emniyet Müdürlüğü açıklama yaptı.

Washington Emniyet Müdürlüğü,  konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında Türk korumalarının Türk Büyükelçiliği önünde 'barışçıl gösteri düzenleyen protestoculara saldırdıklarının' tespit edildiğini söyledi.

Washington DC Polis Şefi Peter Newsham ve Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, Büyükelçilik önünde çıkan kavgaya dair açıklama yaptı.

'ABD'YE GELİRLERSE TUTUKLANACAKLAR'

Newsham, şunları kaydetti: "Türk korumaların barışçıl gösteri yapanlara saldırdığını keşfettik. Olaya karıştığı tespit edilen 16 kişi yakkında yakalama kararı çıkardık. 2'si Kanada, 2'si ABD geri kalanlar Türk vatandaşı. Erdoğan'ın korumaları ABD'ye geri gelirlerse tutuklanacaklar. Bu kesin bir karardır."

'ŞU ANA KADAR 2 KİŞİ TUTUKLANDI'

Newsham, şöyle devam etti: "28 yıllık polislik kariyerimde Erdoğan'ın korumalarının yaptığı gibi bir saldırı görmedim. Şu ana kadar 2 kişi tutuklandı. Olaya karışan diğer Türk güvenlik görevlileri hakkında yakalama emri çıkarıldı. Hala kimliği tespit edilememiş, olaya karışmış kişiler de var. Amerika ve özellikle Washington'da bizler barışçıl gösteri hakkına saygı duyuyor ve koruyoruz. Bu kişiler eğer ABD'ye gelirlerse tutuklanacaklar."

'ERDOĞAN'IN GÖZALTINA ALINMASINI GEREKTİRECEK KANITA SAHİP DEĞİLİZ'

Newsham şöyle devam etti: "Kimliğini tespit edemediğimiz kişilerin fotoğraf ve görüntülerini bugün yayınlayacağız. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gözaltına alınmasını gerekterecek herhangi bir kanıta sahip değiliz." (Sputnik)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler