Türkiye S-400 füzeler için Rusya ile görüşmeye devam ediyor

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, S-400 hava savunma sistemiyle ilgili Rusya'yla son teknik değerlendirmelerin yapıldığını ifade ederek, bundan sonra artık siyasi karar noktasına gelineceğini söyledi.

Türkiye, orta-kısa-uzun menzilli füzeleri kapsayan, “milli bir hava savunma sistemi” için harekete geçti. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Rusya ile S-400 uzun menzilli hava savunma sistemleri için görüşme ve değerlendirmenin sürdüğünü, teknik çalışmada sona gelindiğini belirtirken, “milli sistem” için çalışma başlatıldığını söyledi. 

Bizim hedefimiz, kendi sistemimizi geliştirmek

Foto: S-400 füzelerin Türkiye'deki etki alanı böyle olacak

Meclis’teki bir grup gazeteciye özel açıklama yapan Işık, Rusya ile S-400 uzun menzilli hava savunma sistemleri için görüşme ve değerlendirmenin sürdüğünü belirterek, “S-400’ler bizim acil ihtiyacımız. Rusya ile ilgili son değerlendirmeler yapılıyor. 

Teknik değerlendirmeler, kısa sürede biter. Teknik çalışma, son noktaya geldi. Sonra siyasi karar noktasına gelinir. Bizim hedefimiz, kendi sistemimizi geliştirmek

Bunun için kendi programımızı başlattık. Hem araştırma hem geliştirme olacak. Burada da batılı şirtetler, Türkiye ile işbirliği yapmak istiyor. Biz de ona açığız. Pazartesi Paris’te uzay ve havacılık fuarında olacağım. Orada görüşeceğim firmalar olacak. Birlikte proje yapma imkanımız da var, kendi projemizde onların birikiminden yararlanma imkânı da var” diye konuştu.

S-400 Hava Savunma Sistemi ve etki alanı

S-400 Triumf, S-300’den geliştirilmiş yeni nesil Rus yapımı bir kısa-orta-uzun menzilli hava savunma füze sistemi. S-400’ün S-300 sistemlerinden en önemli farkı, daha fazla hedefi aynı anda takip edebilmesi ve gelişmiş elektronik karşı tedbirlere sahip olması. S-400’de kullanılan radarlar hafif radar izine sahip ve hayalet uçak tabir edilen hedefleri takip edebilme yeteneğine sahip. S-400’ün kullandığı füzeler Rus Hava Kuvvetleri’nin mevcut hava savunma sistemlerini azaltma programına paralel olarak değişik füzelerden seçilmiş durumda.

ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler