TSK destekli ÖSO üyesi 60 kişi, Suriye Ordusu ve DSG'ye katıldı

Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında eğittiği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyesi 60 kişinin, Suriye rejimi Ordusu ile Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) katıldığı öne sürüldü.


Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekatı için eğittiği ÖSO üyesi 60 kişinin, Suriye rejimi Ordusu ile DSG'ye  katıldığı öne sürüldü.

DSG'den bir yetkili, Sputnik’e yaptığı açıklamada 35 kişinin Suriye Ordusu'na, 25 kişinin de DSG’ye katıldığını bildirdi.

"AYRILANLAR ARAŞTIRILACAK"

DSG yetkilisi, söz konusu ÖSO mensuplarının 2 gün önce ayrıldığını belirterek, "Bu kişiler Sultan Murat Tugayları, Muntasır Billah Tugayı, Feylek El Şam ve Alparslan Özel Kuvvetleri’ne mensuptular. Örgütlerinden 2 gün önce silahlarıyla kaçarak, bize ve Suriye rejimine katıldılar" diye konuştu.

Yetkili, kendilerine teslim olan ÖSO üyelerini soruşturduklarını ifade ederek, "35 kişi rejime, 25 kişi de bize sığındı. Bize gelenler, El Bab ve Menbic arasında yer alan Sekeriye köyündeki Minbic Askeri Meclisi savaşçılarına teslim olarak, saflarımıza katılmak istediklerini ifade ettiler. Biz de şimdi bu 25 kişiyi araştırıyoruz. Eğer ciddi bir şeyleri çıkmazsa, bizimle kalabilirler" diye konuştu.

"ÖSO'DAN FİRARLAR SÜRECEK"

DSG kaynaklarından edinilen bilgilere göre, firar edenler arasında Alparslan Özel Kuvvetleri komutanı Ebu Ali Reslan da bulunuyor. ÖSO komutanlarından Ebu Hayr’ın da komutasındaki savaşçılarıyla rejim güçlerine katıldığını aktaran DSG yetkilisi, ÖSO’da firarların devam edeceğini iddia etti.

ÖSO ise yazılı bir açıklama yayımlayarak, hırsızlık yaptığı tespit edilen bazı militanlarının Suriye Ordusu’na kaçtığını söyledi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler