Tillerson'a göre Müslüman Kardeşler Türkiye'de iktidarın parçası

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın, "Müslüman Kardeşler’in bazı unsurlarının şimdi hükümetlerin bir parçası haline geldiklerini" vurgularken örnek olarak "Türkiye ve Bahreyn parlamentolarının üyelerini zikrettiği" belirtildi.


Katar krizi nedeniyle Ortadoğu’daki gerilim sürerken ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Katar'la diplomatik ilişkileri kesen Arap ülkelerinin değindiği Müslüman Kardeşler’in tümünün "terör örgütü" olarak tanımlanmasının ABD diplomasisini karmaşıklaştıracağı uyarısını yaptı.

Tillerson’ın Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu’nda yaptığı konuşmayı aktaran Middle East Eye sitesi, Kongre’de cumhuriyetçi üyelerden Müslüman Kardeşler'in "kara liste"ye alınması çağrılarının geldiğini, ABD Başkanı Donald Trump’ın da görevinin ilk günlerinde böyle bir adım üzerinde "ciddi" olarak durduğunun bildirildiğini anımsattı.

Tillerson konuşmasında Müslüman Kardeşler’in tümünün "terör listesi"ne alınmasının "problematik" olduğunu belirtti.

Tillerson'ın, "Müslüman Kardeşler"in bazı unsurlarının şimdi hükümetlerin bir parçası haline geldiklerini vurgularken örnek olarak "Türkiye ve Bahreyn parlamentolarının üyelerini zikrettiği" kaydedildi.

Öte yandan, Katar merkezli El Cezire İngilizce’ye göre ise, Tillerson, Müslüman Kardeşler'in tümünün bir terör örgütü olarak tanımlanmasının ABD’nin bölgedeki hükümetlerle ilişkileri açısından yaratacağı sorunlara vurgu yaptığı belirtildi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler