"Tahran ve Şam, PYD ile Akdeniz koridoru konusunda anlaştı" iddiası!

İran ile Suriye rejiminin PYD ile Afrin’den Akdeniz’e inecek bir koridor üzerinde anlaştığı iddia edildi.


AK Parti hükümetine yakın Yeni Şafak Gazetesi'nin haberine göre, İranlı general Kasım Süleymani, Afrin'in Nubbul kasabasındaki görüşmede PYD temsilcilerine, Türkiye’nin güney sınırındaki 150 kilometrelik güzergah boyunca destek vermeyi vadetti.

Kaynağın belirtilmediği haberde, Esad'in komutanlarından General Suheyl Haydar ve İran’ın yurt dışı operasyonlarından sorumlu Kasım Süleymani'nin, Afrin güneyindeki Nubbul’de bir toplantı yaptığı ve toplantıya PYD’lilerle birlikte "Acilciler" olarak bilinen Mirhaç Vural önderliğindeki "Mukaveme Suri" isimli örgütün temsilcilerinin de katıldığı iddia edildi.

Toplantıda PYD’nin Afrin'den Akdeniz'e ulaşması için 150 kilometrelik zikzaklı güzergahta nasıl ilerlemesi gerektiği ele alınırken, Kasım Süleymani ve Suriye Rejimi temsilcileri Türkiye’nin güney sınırı boyunca örgüte her türlü desteği verebileceklerini anlattı.

Yapılan görüşmelerde PYD’nin Akdeniz istikametinde ilerlerken, örgüte kara desteği dışında Suriye Ordusu hava birliklerinin de destek vermesi kararlaştırıldı.

9 AY İÇİNDE AKDENİZ'E İNME PLANI

Haberde, Suriye ve İranlı yetkililer, Akdeniz’e açılmak için muhaliflerin elindeki İdlib’e saldırmaya hazırlanan PYD’nin, denize ulaşma planını "en geç 9 ay içinde" gerçekleştirebileceğinin düşünüldüğü iddia ediliyor.

Plana göre Akdeniz koridoru Afrin'den başlayarak; Dar et Izze, Atme, Sarmada, Bab el Hava, Harim, Salkin, Derkuş, Yakubiye, Cenudi, Hırbit el Cuz, Cisr eş Şugur, Aynel Beyda, Cebel Ekrad, Han el Cuz, Türkmen Dağı ve Kesep’te ilerleyecek.

Yeni Şafak haberinde görüşmede Türkiye sınırının tamamının Suriye Rejimi ve PYD kontrolüne geçmesi ve sonrasında işbirliğinin devam etmesi de konuşuldu.

Yarubiye Sınır Kapısı’ndan Kesep-Akdeniz’e uzanan 911 kilometrelik hatta muhalif unsur kalmaması ve Türkiye’nin Suriye ile tüm bağlarının koparılması gerektiği vurgulandı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler