Tahran saldırısını düzenleyenlerin 4'ü Kürt!

İran İstihbarat Bakanlığı, Çarşamba günü Tahran'da düzenlenen saldırının 5 kişi tarafından gerçekleştirildiğini açıklarken, saldırganlardan 4ünün Doğu Kürdistanlı olduğu öğrenildi.


Rudaw’da yer alan habere göre, İran'ın Başkenti Tahran'da düzenlenen saldırıların faillerinden saldırganların 4’ü Kürt ve Doğu Kürdistan’ın (İran Kürdistanı) Pawe ve Selasa, Bawecani kentleri nüfusuna kayıtlıydı.

5'inci saldırganın ise kimlik bilgileri henüz belirlenmedi.

İran güvenlik güçleri saldırganlara yakın kimseleri araştırmaya başladığı belirtildi.

Güvenlik kameralarının kaydettiği görüntülerde, İran Parlamentosu’na saldıran IŞİD üyelerinin doğrudan çevredeki insanlara ateş açtığı görülüyor.

İsrihbarat Bakanlığı, saldırganların kimliklerini açıkladı. İran Parlamentosu Güvenlik Komisyonu Başkanı, IŞİD üyesi bir kadının saldırıdan önce yakalandığını ve İran'ın güneyinden olduğunu söyledi.

Edinilen bilgiye göre saldırıyı gerçekleştiren 5 saldırgandan 4’ü Doğu Kürdistanlı. Saldırganlardan Keyum Datımi isimli kişinin Doğu Kürdistan’ın Pawe kentinin Newsud ilçesinden olduğu, diğer saldırgan Ramin Ehmedi’nin aynı kentin Hecic köyünden olduğu bildiriliyor.

Üçüncü saldırgan Seryas Sadıki, Pawe kentine bağlı Dizawer ilçesi nüfusuna, Feridun isimli kişinin ise Bawecan’e bağlı Selas ilçesinden olduğu öğrenildi.

İstihbarat Bakanlığı'na göre, söz konusu saldırganlar Rakka ve Musul’da eğitim gördüğü ve oradaki savaşlara katıldığı yönünde.

Açıklamada, "Ağustos 2016 tarihinde IŞİD emiri Ebu Ayşe ve bir grup örgüt üyesinin İran’nda farklı mezheplerin bir arada yaşadığı kentlerinde bir dizi terör eylemi yapmak için sızdığı" belirtildi.

Bakanlık, söz konusu gruptan 3 kişinin Doğu Kürdistan’ın Kirmanşan kentinde öldürüldüğünü, bazılarının ise yakalandığını kaydetti.

İran İstihbarat  Bakanı Mevlüd Alevi, "Son iki yılda 100’ün üzerinde terör girişimi önlendi" bilgisini paylaştı.

Yerel kaynaklar ise, Tahran saldırganlarının daha önce istihbarat tarafından gözaltına alındıklarını ancak haklarında delil bulunamadığı için serbest bırakıldıklarını iddia ediyor. 
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler