Tabka: Siviller için ölüm kalım alarmı

Rakka Operasyonu tüm hızı ile devam ediyor. Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kente girerek IŞİD (DAEŞ) ile sokak savaşlarına başladı. Savaş koşulları ağır göçmen krizlerine yol açıyor. Tabka'daki siviller için ölüm kalım alarmı çalıyor.

Tabka'nın kuzeybatısında göçmenler için kurulan kampta yaşayanlar zor durumda. Göçmenler kendilerine destek olunmasını bekliyor.

Tabka Sivil Meclisi, Suriye’nin IŞİD teröristleri ile Baas rejimi denetimindeki çeşitli bölgelerinden güvenli alanlara göç edenler için kamp kurdu.


25 bin civarında göçmenin kaldığı kamp, Tabka (Tabqa)'nın kuzeybatısına düşüyor. Kampta çobanların çadırlarından başka hiçbir kalacak yer olmadığı için göçmenler zor durumda. Hava sıcaklığının artması ve içme suyunun olmaması da şartları zorlaştırıyor.

ULUSLARARASI ÖRGÜTLERE TEPKİ

Göçmenlerden Fatma Mirai, mağduriyetlerini dile getirerek şöyle diyor:

"Biz Humus’tan kentin doğu kırsalına bağlı Cabiriyê bölgesine göç ettik ama rejim güçlerinin bombardımanları yüzünden kendimizi buraya attık, burayı güvenli bulduk. Bir haftadır bu kampta kalıyoruz ama uluslararası örgütlerden henüz hiçbir iz görmedik. İçtiğimiz su kirli, bu da hastalıklara yol açıyor.

SORUMLUSU BM

Mirai, içinde bulundukları koşullardan uluslararası yardım örgütleri ve BM’yi sorumlu tuttuklarını söyledi.

Ebdo Abbas isimli, Meskene’den gelen göçmen ise, “Uluslararası örgütler kampı ziyaret ederek buradaki durumu öğrendi ama yardım sözünden başka hiçbir şey vermedi” dedi.

Abbas, uluslararası yardım örgütlerinin yardım kartını göstererek, "Uluslararası örgütler bize bu kartları verdi ve isimlerimizi üzerinde yazdı. Bu, çocuklarımıza yemek alacağımız yardım" diye belirtti.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler