Suudi Arabistan'ın Büyük Kürdistan Devleti projesi - VİDEO

Araplar, 'Selahaddin Eyyubi'nin torunlarını' yani Kürtleri kendileri için kurtuluş olarak görmeye devam ediyor. Suudi Arabistan bu temelde Büyük Kürdistan Devleti'nin kurulmasını destekliyor.

Suudi Arabistan'ın başını çektiği bir çok Arap ülkesi son zamanlarda Fars ve Türk akınlarına karşı Büyük Kürdistan'ı kurtuluş olarak görüyorlar: Türkiye, İran, Irak ve Suriye'deki Kürdistan parçalarını birleştirerek Kürdistan Devleti'ni hedefliyor.

"Kürdistan devleti kurulursa bu ülkeler Arap coğrafyasını istila edemez, müdahale edemez" görüşü hakim.

Video'da konuşan Enver Aşki Suudi Arabistan'da üst düzey siyasi ve askeri bir kişilik olarak önemli roller oynamış bir yetkili.
Bağımsızlık projesi ve cephelerdeki son gelişmeler için ZERnews'i sosyal medyadan takip edebilirsiniz.
Suudi Arabistan resmi açıklamalarında "Irak'ın toprak bütünlüğünden yanayız" dese de aslında Osmanlı ve Fars yayılmacılığına karşı Büyük Kürdistan'ın kurulmasından yana. Bunu dünyaya benimsetmeye çalışıyorlar.

Nitekim hiç bir ülke siyaseten resmi olarak "Falan ülkelerin bölünmesini istiyoruz" demez. Ancak Kürdistan Devleti ilan edildiğinde tanıyıp destek vereceklerdir.

Geçtiğimiz aylarda, Başkan Mesut Barzani Suudi Arabistan'ı ziyaret ettiğinde bir ilk yaşanmıştı: Suudi Arabistan kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud, çocukları, torunları dahil tüm aile bireyleri ile birlikte siyasi bir lideri karşılamıştı.

Özellikle Kürdistan başkanı Mesut Barzani'nin siyasi tecrübesi ve girişimleri ile Kürdistan Devleti fikrinin dünya ülkelerinde yer bulmasını sağlamıştır.
"Bugüne kadar 10 binlerce insanımız hayatını kaybetti. Bu saatten sonra mı federalizmi konuşacağız. Maalesef bu mümkün değil. Bağımsızlık tek seçenektir." Mesut Barzani
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler