Rusya Kürdistan ile yaptığı dev stratejik anlaşmayı açıkladı

Rusya'da düzenlenen Uluslararası St. Petersburg Ekonomi Forumu kapsamında görüşmeler gerçekleştiren Başbakan Neçirvan Barzani ve beraberindeki heyet büyük anlaşmalara imza attı. Rusya Devlet Petrol Şirketi Rosneft önemli açıklamalar yaptı.

Başbakan Barzani ve beraberindeki heyete Rus hükümet yetkilileri, enerji devleri, aydınlar ve edebiyatçıların gösterdiği yoğun ilgi resmi programın bozulmasına sebep oldu. Özellikle ekonomi zirvesinde aydın ve edebiyatçıların olağan dışı ilgisi çok önemliydi.


Kürdistan hükümetinin heyetinde Başbakan Neçirvan Barzani, Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hewrami ve Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi yer aldı.

Rus devlet petrol şirketi Rosneft’in basın sözcüsü Mihail Leontyev, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumunda (SPIEF) Russia Today (RT) televizyon kanalına Rosneft ile Kürdistan Hükümeti'nin, hidrokarbon arama ve üretimi alanında işbirliklerinin genişletilmesi konusunda birçok anlaşmaya imza attıklarını aktardı.

ROSNEFT, KÜRDİSTAN'DAN PETROL SATIN ALACAK

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) çerçevesinde RT’ye konuşan Leontyev, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Küridstan Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüşmesi öncesinde Rosneft şirketi, Kürdistan Bölgesi ile üretim, ticaret, lojistik ve altyapı geliştirme taahhüt anlaşmalarından oluşan bir paket imzaladı” ifadelerini kullandı.

Rosneft sözcüsü, şirket için karlı olan büyük bir teslimat kontratı imzaladıklarını, buna göre Rosneft’in Kürdistan'dan Türkiye’ye uzanan büyük petrol boru hattına 3/2 erişim hakkına sahip olacağını aktardı.

Leontyev, bunun 20 yıllık uzun vadeli önemli bir kontrat, stratejik bir yatırım olduğunu sözlerine ekledi.

Rosneft basın dairesinden verilen bilgiye göre yeni anlaşmalarla şirket, 45 milyar varil petrol ve 5,66 trilyon metreküp gaz rezervlerini çıkarma potansiyeli taşıyan küresel enerji pazarının en çok gelişme perspektifi bulunan bölgelerden birine girmiş oldu.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler