Rusya, DSG ve YPG'ye saldıran uçağının düşürülmesine tepkili

Dün DSG ve YPG mevzilerine saldırmaya kalkışan Suriye uçağı ABD tarafından düşürüldü. Uçağın düşürülmesine Rusya Federasyonu tepkili. Rusya'nın açıklamaları haberimizin devamında, Uluslararası Koalisyon Güçlerinin açıklaması için aşağıdaki linki tıklayın...

+ Uçağın düşürülme haber için burayı tıklayın.

Rusya Savunma Bakanlığı
, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada Rus hava kuvvetlerinin operasyon icra ettiği bölgelere girecek herhangi bir uçağın Rus hava savunma sistemlerinin hedefi olacağını ilân ederek ABD'yi tehdit etti.

Rusya, ABD yönetimiyle Suriye’de hava çarpışma ihtimalini engellemek için yapılan anlaşmayı da askıya aldı. Bakanlık açıklamasında, ABD’nin Suriye uçağını vurması öncesi kendilerini bilgilendirmediği de vurgulandı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD’nin dün Suriye ordusuna ait bir uçağı vurmasını 'saldırgan bir eylem ve teröristlere yardım' olarak niteledi.

Sputnik'in haberine göre: Rus basınına açıklamalar yapan Ryabkov “Suriye ordusunun vurulma olayını endişe ile karşıladık. Suriye ordusuna yönelik bu doğrudan saldırı, tehlikeli bir gerginliğe götürecek bir adım. Washington’ı gelecekte bu gibi yöntemleri kullanma konusunda dikkatli olması yönünde uyarıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ryabkov şöyle devam etti: “Bu, saldırgan bir eylem ve uluslararası hukukun doğrudan ihlal edilmesinden başka bir şey değil. Bu, terörle mücadele eden bir politika izlediğini belirten ABD'nin, kendisiyle savaşan teröristlere yaptığı bir yardım."

'YUKARIDAN BAKMAYA, KÜÇÜMSEMEYE ALIŞKINLAR'

Ryabkov, bu eylemin ABD’nin uluslararası hukuku göz ardı etme çizgisini devam ettirdiğini de gösterdiğini vurguladı.

Ryabkov açıklamasında “Washington’da iktidarda kim olursa olsun, oradaki insanlar belirli kurallara yukarıdan bakmaya, onları küçümsemeye alışkınlar, bazı durumlarda da ayan beyan uluslararası davranış temellerini ihlal ediyorlar” dedi.

'ABD TEMAS KURMAMAKLA KALMIYOR, GÜÇ DE KULLANIYOR'

Ryabkov, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Güç kullanmak, kuşkusuz talep gören bir yöntem, ancak terörle mücadeleden bahs ediyorsak, bu önemli bir konu. Rusya eylemleriyle terörle mücadelede güç faktörünün başlıca unsurlardan olduğunu, ancak bunun meşru ve uluslararası hukuk kurallarına dayalı olarak gerçekleştirilmesi gerektiğini gösterdi. Bunu yaparken ayrıca Suriye’nin meşru hükümeti ile işbirliği yapılması gerekiyor. Ancak ABD, bunun tam tersini yapıyor. Sadece temas kurmamakla kalmıyor, ayrıca bir de Suriye ordusuna karşı güç kullanıyor."

Ryabkov, ABD’nin saldırı konusunda Rusya’ya bilgi verip vermediği sorusuna da “İki ülke arasında askeri düzeyde tehlikeli kazaları önlemek için sürekli temas var, ancak bu yöndeki temaslar asla kamuya açılmıyor” yanıtını verdi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler