"Rusya destek vermeye hazır; Kürtlerin bağımsızlığına 'anlayışla' yaklaşıyor"

GazeteDuvar yazarı Andrey İsaev "Rusya Kürtlerle işbirliğine hazır mı?" başlığıyla yayımlanan yazısında Rusya'nın Kürtlerin bağımsızlık talebine her zaman anlayışla yaklaştığını belirtti.


Andrey İsaev'in GazeteDuvar'da yer alan yazısının ilgili kısmı şöyle:

"Geçen hafta Putin’in Kürt hamlesi, Türkiye’ye olası S-400 “Triumph” füzesi satışı ve Orta Asya’da “yol savaşı” Rus basınının en çok dikkatini çeken konulardan bazıları.

Vladimir Putin’in Sankt-Petersburg Ekonomik Forumu’nda Neçirvan Barzani ile yaptığı görüşme, Rusya’nın Irak ve Suriye Kürtlerine müttefik gözüyle baktığını göstermiş. Bu iddiada bulunan Gazeta.ru, Forum’da Irak Kürdistanı heyetinin en büyük Rus enerji şirketleri ile birkaç sözleşme imzaladığına dikkat çekti.

Gazeta’nın konuştuğu eski büyükelçi Veniamin Popov, Neçirvan Barzani, “önde gelen Kürt siyasetçi” Mustafa Barzani’nin torunudur. Dedesi, akrabalarıyla beraber zamanında SSCB’ye sığınıp bizim ülkede 12 yıl yaşamış. Böyle şeyler kolay kolay unutulmaz, dedi. Popov’a göre Rusya, Kürtlerin siyasi bağımsızlık özlemine her zaman “anlayışla” yaklaşmış ve Putin Neçirvan Barzani ile görüşmekle bunu bir kez daha belirtti.

Suriye’nin kuzeyinde bağımsız bir devlet kurmak için çaba gösteren Kürtlerin, Rakka’yı aldıkları halde amaçlarına daha da yaklaşacaklarını öne süren Ortadoğu Bölgesel Güvenlik Araştırma Merkezi Müdürü Aleksandr Kirpiçov, Putin-Barzani görüşmesinin, Rusya’nın Kürtlerle işbirliği yapmaya ve onlara destek vermeye hazır olduğunu açıkça gösterdiğini dile getirdi.

Gazetenin ulaştığı “Rusya Dışişleri Bakanlığına yakın” bir kaynak geçen Mart ayında Afrin bölgesinde “yeni Rus askeri üssünün kurulmasına ilişkin anlaşmanın imzalandığını” anlattı..."

ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler