Rusya'dan 'Katar' hamlesi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Katar'la Körfez ülkeleri arasındaki krizin aşılması için çaba sarf edeceklerini söyledi.


Katar'la diplomatik ilişkileri kesmesiyle başlayan krizin aşılması için Moskova'dan yardım mesajı geldi.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Katarlı mevkidaşı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman El Tani ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Körfez ülkeleri arasındaki gerginliğin düşürülmesi için çaba sarf edeceklerini söyledi.

Moskova'daki görüşme öncesi konuşan Lavrov, "Bu sürece dahil olan ülkelerin çoğu ile iletişim içerisinde olacağız" diye konuştu.

Tüm anlaşmazlıkların diyalog yolu ile müzakere masasında çözülmesi gerektiğini söyleyen Lavrov, "Siyaseten başka ülkelerin ikili ilişkilerine karışmayız. Ancak ortaklarımız arasında ilişkilerin kötüleşmesi bizi mutlu etmiyor" değerlendirmesini yaptı.

Krizin patlak vermesinin ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

"ABD'NİN ÇAĞRISINA CEVAP YOK"

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Katar'a yönelik ablukanın gevşetilmesi çağrısına Körfez ülkelerinde bir cevap gelmedi. Tillerson, insani sonuçlar doğurduğu gerekçesiyle ablukanın esnetilmesini istemişti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Katar'ı bir kez daha terörü desteklemekle suçlaması ise memnuniyet yarattı.

Birleşik Arap Emirlikleri, Trump'ın Katar'ın teröre olan desteğinin karşısında durmasından memnuniyet duyduklarını duyurdu. Suudi Arabistan ise "terörle mücadele artık bir seçim değil, bir zorunluluk. Bu çerçevede teröre olan mali yardımın kesilmesi için acil olarak harekete geçilmesi gerekiyor" açıklamasında bulundu.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler