Rusya'dan ABD'ye: HIMARS DSG'ye destek için değil...

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ABD’nin Ürdün sınırına yerleştirdiği HIMARS füze sistemleri ile Irak-Suriye bağlantısını koparmayı amaçladığını söyledi.


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ABD’nin Ürdün sınırına yerleştirdiği HIMARS füze sistemleri ile Irak-Suriye bağlantısını koparmayı amaçladığını savundu.

Lavrov bu füzelerin Suriye'ye yeniden konuşlandırmasını değerlendirerek, füze sistemlerinin hedef alacağı bölgelerde IŞİD'in bulunmadığını, dolayısıyla ABD'nin Suriye ordusunun Irak'taki müttefiklerle bağlantısını kesmeyi amaçladığını iddia etti.

Başkent Moskova'da basın toplantısı düzenleyen Lavrov, Suriye güneyindeki El Tanaf yakınlarına konuşlandırılan sistemlerin IŞİD'le mücadele için olmadığını söyledi.

Lavrov, "Söz konusu bölgede IŞİD bulunmuyor. Öncelikli hedefi IŞİD'le mücadele olmayan bu kadar güçlü silahların o bölgeye konuşlandırılması, Rusya ve diğer ülkelerden bazı uzmanlar tarafından, ilave askeri güç oluşturma girişimi olarak değerlendiriliyor. Bu ilave gücün, Suriye ordusu ile Irak'taki müttefikleri arasında istikrarlı kanallar kurulmasını engellemeye yönelik olduğu düşünülüyor" diye konuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD'nin Ürdün'de bulunan HIMARS füze sistemlerini Suriye'ye yeniden konuşlandırdığını ve bunlarla Suriye ordusunu vurabileceğini açıklamıştı. Bakanlık, açıklamasında füze sistemlerinin el Tanaf bölgesine konuşlandırdığını belirtti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"ABD, iki Yüksek Hareket Yetenekli Topçu Roket Sistemi'ni Ürdün'den Suriye'de ABD'nin El Tanaf Üssü'ne konuşlandırdı. Yabancı silahların Suriye'ye konuşlandırılması, Suriye yönetimiyle koordinasyon içerisinde yapılmalı."

Bakanlık, HIMARS'ların Rakka'da IŞİD'e karşı mücadele veren Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) destek sağlayamayacak mesafede olduğunu kaydetti.

ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin Suriye rejimi güçlerine Ürdün sınırında defalarca saldırıda bulunduğunu hatırlatan bakanlık, "Bu tür saldırıların ileride yeniden gerçekleşebileceğini, hatta artık HIMARS'larla, düşünebiliriz. Dolayısıyla ABD'nin Suriye'de amacı nedir, ABD askerleri burada kiminle savaşıyor?" diye sordu.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler