Rus Gazeteci Lepöhin: Kürtlerin Deyrezzor’u almasıyla ABD'nin planı...

Rus gazeteci Vladimir Lepöhin, ABD’nin Irak ve Suriye’yi birkaç parçaya bölmek istediğini ve Kürtlerin Deyrezzor'u almasıyla ABD'nin kontrolündeki bölgelerin birleşeceğini iddia etti.


Rus gazeteci Vladimir Lepöhin, RIA Novosti'de kaleme aldığı 'ABD Ortadoğu’da ikinci Kosova kuruyor' başlıklı yazısında, ABD’nin Irak ve Suriye’yi birkaç parçaya bölmek istediğini iddia etti.

ABD’nin Ortadoğu’da istediği gibi hareket ettiğini ve varlığını meşrulaştırma ihtiyacı duymadığını belirten Lepöhin, "Mevcut ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni pragmatik stratejisi artık ‘demokratik’ laf kalabalığına değil banal menfaate dayanıyor. Yani bugün Esad’ın geleceği, Suriye’deki demokrasi ve Suriye muhalefetinin çıkarları Washington’un umurunda değil" İfadelerini kullandı.

"SURİYE'NİN KUZEYDOĞUSU KÜRTLER'E VAAT EDİLDİ"

ABD Ordusu'nun operasyonlarını Suriye’nin doğusu ve kuzeydoğusuna yoğunlaştırdığını belirten Lepöhin, "YPG’nin bugün ya da yarın Rakka’yı ele geçireceği ve Deyr ez-Zor’a dayandığı dikkate alınırsa Suriye’nin kuzeydoğusunun Kürtlere vaat edildiği tahmin edilebilir." dedi.

Bağımsız Kürdistan’ın temelini oluşturacak topraklar için Kürtlerin sonuna kadar savaşmaya hazır olduklarını belirten Lepöhin, "Kürtlerin, ABD’nin uzun vadede Ortadoğu’daki en önemli müttefiki olmaya hazır oldukları açık. Yani ‘terörle mücadelede’ kuzeydoğu ve güneydoğu cepheleri, Suriye ile Irak arasında ABD askerlerinin kontrolündeki birleşik bölge halinde birleştirilmesi için geriye Kürtlerin Deyr ez-Zor’u alması kalıyor" İfadelerini kullandı.

"Kendi devletlerini kurmak için her fırsattan yararlanmaya hazır olan Kürtler, bilinçli olarak Ortadoğu’nun merkezinde proxy-savaşları körükleme stratejisini güden ABD’nin elinde bozuk para haline geldi. Ortadoğu’da Kosova’ya benzer ABD yanlısı kukla devletin oluşturulması söz konusu. NATO himayesindeki yeni devleti kurma algoritması ve teknolojisi aynı olacak." açıklamasını yapan Lepöhin, ABD’nin artık Suriye muhalefetini değil Kürtleri kullandığını ve Kürtlere silah ve teçhizat verdiğini belirtti.

"RUSYA PLANI İKİYE BÖLDÜ"

ABD’nin Ortadoğu’daki planlarının şimdiye dek Rusya sayesinde bozulduğunu savunan Lepöhin, Rusya ve Suriye ordusunun söz konusu bölgeye güçlü bir saldırıyla dahil olarak ABD’nin kurmaya çalıştığı bölgeyi ikiye böldüğünü öne sürerek, "Rus özel operasyon timleri ve Suriye ordusu söz konusu bölgeye güçlü bir saldırıyla dahil olarak ABD’nin kurmaya çalıştığı bölgeyi ikiye böldü ve El-Tanfa’daki karargah ile Deyr ez-Zor yakınlarındaki Kürtler arasındaki iletişimi bloke etti. Muhtemelen bu durum, ABD ordusunu Ürdün’den el-Tanfa’ya füze sistemlerini aktarmaya zorladı. ABD-Kürtler birliği bugün sadece Suriye ve Rus askerlerini endişelendirmiyor. Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün yaptığı açıklamada, ABD’nin tüm vaatlerine rağmen YPG’nin eylemleriyle ilgili endişelerinin sürdüğünü dile getirmişti" ifadelerine yer verdi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler