"Rojava-Ürdün ticaret güzergahı; YPG El Tanf'a gidiyor" iddiası

ABD öncülüğünde bir araya gelen Körfez Ülkeleri, İran tarafından desteklenen  Şii Haşdi Şabi Milisleri'nin Suriye-Irak sınırındaki ilerleyişini durdurmak üzere bölgede YPG'yi konuşlandırarak siyasi, askeri ve mali destek verilmesi konusunda karar kılındığı iddia edildi.


NRT TV’nin yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre; ABD, İngiltere, Suudi Arabistan, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) temsilcileri ile Salih Müslim liderliğindeki PYD yetkilileri bir araya geldiği öne sürüldü.

Yeri ve tarihinin belirtilmediği toplantıda İran destekli fanatik Şii Haşdi Şabi milisleri ve Suriye Rejimi güçlerinin Suriye-Irak-Ürdün sınırı boyunca ilerlemesini durdurulmasının konuşulduğu toplantıda Suriye Kürtlerine destek kararı çıktığı iddia edildi.

Ürdün-Suriye-Irak sınırının kesişim noktası olan El Tanf bölgesine konuşlandırılması kararlaştırılan YPG ve YPJ güçlerine toplantıya katılan ABD, İngiltere, Suudi Arabistan, Ürdün ve BAE temsilcileri tarafından askeri ve mali yardım yapılması kararlaştırıldı.

ROJAVA-ÜRDÜN TİCARET GÜZERGAHI

Toplantıda ayrıca Rojava'nın ekonomisini ayakta tutmak amacıyla Ürdün sınırından bir ticaret güzergahı oluşturulması da kararlaştırıldığı söyleniyor.

El Tanf bölgesine dün ABD Özel Kuvvetleri konuşlandığı bilgisi paylaşılmıştı. 
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler