Rejim Güçleri Irak-Suriye sınırına ulaştı; Yeni hedef Deyrezzor...

Suriye rejimine bağlı güçler, Rusya'nın da hava desteğiyle Palmira'dan Deyrezzor'a ilerlerken, diğer yandan Suriye'nin güneydoğusundan Irak sınırına ulaştıkları belirtildi. 

Suriye rejimine bağlı kuvvetler, Rusya'nın hava desteğini alarak Palmira'dan Deyrezzor'a doğru ilerleyerek bölgede IŞİD kontrolündeki yerleri kurtarıyor.

Suriye rejimine yakın Al Masdar'ın haberine göre, Suriye Ordusu güçleri stratejik Arak kasabası yakınlarında 2 kilometre kadar yeri geri alırken, Arak Gaz Sahaları'na bahan kimi tepeler de kontrol altına alındı. Kasabayla ordu arasında 4 kilometre mesafe kaldı.

Rusya destekli Suriye rejimi güçlerinin, önümüzdeki haftalarda da Deyrezzor'a ilerleyişini sürdüreceği bildirildi.

SURİYE REJİMİ GÜÇLERİ IRAK SINIRINDA

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, IŞİD’i ülkenin güneydoğusunda ABD’yle gerilim konusu olan Tanf bölgesi çevresini alarak Irak sınırına ulaştığını duyurdu.

SANA'ya konuşan bir Suriye rejimi ordusu yetkilisi, "Ordunun ilk birlikleri Tanf’ın güneydoğusunda Suriye-Irak sınırına ulaştı. Bu, herkese bir mesajdır" diye konuştu.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SHOR) de onlarca askerin sınıra ulaştığını duyurdu.

Rejim güçleri ayrıca, Badiye Çölü'ndeki operasyon kapsamında bölgede faaliyet yürüten IŞİD'li militanların imha edildiğini duyurdu.

ABD, REJİM GÜÇLERİNİ VURDU

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri bugün bir kez daha At Tanf'daki çatışmasızlık bölgesinde Suriye rejimine bağlı birlikleri vurdu. ABD'li yetkililere göre, ABD öncülüğündeki koalisyonun gerçekleştirdiği hava saldırısında, çatışmasızlık bölgesi olarak ilan edilen yasak alana girdiği belirtilen üç adet 'silahlandırılmış kamyonetin' ikisi vuruldu.

SURİYE-İRAN YOLU AÇILDI

At Tanf'ın 38 kilometre yakınında gerçekleşen saldırı, son haftalarda ABD'nin Rejim güçlerine karşı düzenlediği üçüncü hava saldırısı oldu. Bu bölge, Suriye için Irak’a ve dolayısıyla İran’a açılan stratejik bir tedarik kanalı olma özelliğine sahip. Rejimin Tanf bölgesindeki ilerlemesiyle, Suriye rejimi 2015'ten itibaren ilk kez Irak sınırına ulaşmış oldu.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler