Rakka Operasyonu 12. günlük bilanço: Görsel, harita, video ve detaylar

Rakka Operasyonu 12. gününde devam ediyor. DSG karadan ilerlerken, Uluslararası Koalisyon Güçleri havadan destek veriyor. DSG bünyesinde YPG ve YPJ başta olmak üzere 17 askeri grup yer alıyor.

Doğu ve batı yakalarından Rakka'ya giren savaşçılar bugün 4 mahallede IŞİD ile şiddetli bir savaş içinde. Sivillerin kentteki varlığı operasyonun hızını kesiyor. Zaman zaman yoğun sizisin meydana gelmesi de operasyonu olumsuz etkiliyor.
Peşmerge, DSG, YPG, YPJ cephelerdeki savaş ve detayları için CEPHE menüsünü, Kürdistan bağımsızlık referandumu açıklamakları için de BAĞIMSIZLIK menüsünü tıklayın. ZERnews'i sosyal medyadan takip edin.
Uludlararası Koalisyon Güçleri'nin yanı sıra, ADB askeri danışmanları da karada operasyonu destekliyor. 12 gün içinde Rakka'da 350  IŞİD teröristi öldürülürken, 7'si sağ yakalandı, 4 mahalle kurtarıldı.

Operasyonda komuta başta olmak üzere her aşamada kadınlar başat rol oynuyor.

* 6 Haziran’da DSG diğer kısa adı ile QSD Genel Komutanlığı yaptığı basın açıklaması ile Reqqa (Rakka)’yı Özgürleştirme Hamlesi olan “Büyük Savaş”ın başladığını duyurdu. Ortadoğu'nun kaderini belirleyecek operasyonda DSG’ye bağlı 17 grup yer aldı.

Aynı gün saat 16.00’da DSG savaşçıları Rakka’nın doğusunda El-Meşleb mahallesinde girdi.

Akşam saatlerinde ise kentin batısında tarihi Til Harkalah Kalesi IŞİD'den alındı.

* 7 Haziran’da El-Meşleb mahallesinde üç noktada çatışmalar şiddetlendi. Kentin batısında da savaşçılar El-Cezra Meydanı’na ulaştı.

Reqqa’nın doğu ve batısında yaşanan 2 günlük çatışmalarda 75 IŞİD teröristi öldürüldü.

* 8 Haziran’da Rakka’nın 1 km kuzeyindeki 17. Tümen ve Şeker Fabrikası, QSD savaşçılarının kontrolü altına girdi.

El-Meşleb mahallesinde şiddetli çatışmalara rağmen savaşçılar 850 m ilerledi. Mahallede yaşanan çatışmalarda 16 çete öldürüldü ve 6 çete cesedi savaşçıların eline geçti. 2 bomba yüklü araç imha edildi. El-Cezra Meydanı’nda bombalı araç hazırlanan bir depo bulundu ve imha edildi.

Aynı gün gece geç saatlerde El-Meşleb mahallesi tamamen IŞİD'den temizlendi ve DSG savaşçılarının denetimine geçti.

* 9 Haziran’da sabah saatlerinde savaşçılar Sebahiye mahallesine girdi ve akşamüzeri mahalle tamamen özgürleştirildi.

Kentin batısında savaşçılar Romaniya mahallesine girdi. Yaşanan çatışmalarda “Ebû Xettab El-Tûnisî” adlı çete başının da aralarında bulunduğu 11 çete öldürüldü ve 7 çete cesedi savaşçıların eline geçti.

* 10 Haziran’da Romaniya mahallesinde çatışmalar devam etti. Mahallede bomba yüklü 2 motosiklet imha edildi, 21 terörist öldürüldü ve 3 terörist cesedi savaşçıların eline geçti. 3 BKC, 6 B-7 roketi, 23.5 mm’lik doçka yüklü bir araç ele geçirildi.

Aynı gün IŞİD teröristleri Şeker Fabrikası ile El-Meşleb ve Romaniye mahallelerine eş zamanlı saldırı gerçekleştirdi. Üç noktada yaşanan çatışmalarda 4’ü intihar bombacısı olmak üzere 20 çete öldürüldü. 2 savaşçı şehit düştü.

* 11 Haziran’da şiddetli çatışmaların ardından Romaniya mahallesi saat 10.30’da özgürleştirildi.

DSG savaşçıları Rakka’nın doğusunda Sinaa mahallesine, batısında ise Hattin mahallesine girdi. Her iki mahallede yaşanan çatışmalarda 23 terörist öldürüldü, 16 terörist savaşçıların eline geçti. 1 adet B-7, 1 adet BKC ve 400 mermisi, 1 adet Türk ordusuna ait law silahı, 20 adet 120 mm’lik havan, 6 kalaşnikof, 2 silah ve cephane deposu savaşçıların eline geçti.

Kentin doğu ve batısında 2’si keskin nişancı olmak üzere 38 terörist öldürüldü, 9 terörist cesedi savaşçıların eline geçti.

* 12 Haziran’da çeteler Sinaa mahallesinde DSG savaşçılarının mevzilerine saldırdı. Yaşanan çatışmalar sonucu saldırılar püskürtüldü. Çatışmalarda 2 bomba yüklü araç imha edildi, 5 terörist öldürüldü. 3 savaşçı yaşamını yitirdi, 5 savaşçı da yaralandı.

Saat 14.30’da kentin doğusunda tarihi surlar çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandı. Çatışmalarda 4 kalaşnikof, 2 BKC, 2 B-7 ve 10 roketi, 8 el bombası, 2 kanas ve çok sayıda havan topu ele geçirildi.

* 13 Haziran’da Rakka’nın 7 km güney batısında yer alan Sihel Köyü çetelerden temizlendi. Bir çete cesedi savaşçıların eline geçti.

* 14 Haziran’da savaşçılar kentin batısında El-Berid mahallesinde girdi. Bir intihar bombacısı teörrist öldürüldü. Yüksek bir yapının (Mesakin) büyük kısmı çetelerden temizlendi ve savaşçılar El-Razi Okulu’na girdi.

* 15 Haziran’da kentin doğusunda 4 gün boyunca yaşanan çatışmaların ardından Sinaa mahallesi özgürleştirildi. Kentin batısında ise savaşçılar El-Beyatra mahallesine girdi.

Aynı gün terörist 3 noktadan Sebahiye mahallesine saldırdı. Yaşanan çatışmaların ardından saldırılar püskürtüldü ve 3’ü IŞİD komutanı olmak üzere 22 çete öldürüldü. Teröristlere ait bir askeri araç imha edildi. Mahallede yaşanan direniş sırasında 2 savaşçı şehit düştü.

Sinaa mahallesinde ise savaşçılar bir drone keşif uçağı düşürdü.

* 16 Haziran’da kentin doğusundaki El-Beyatra mahallesinde şiddetli çatışmalar yaşandı. Çatışmalarda çok sayıda çete öldürüldü. Bir YPJ savaşçısı yaşamını yitirdi.

* 17 Haziran’da Rakka’nın batısında El-Berid Mahallesi'nde şiddetli çatışmalar yaşandı. Çatışmalarda bomba yüklü 2 motosiklet ve 2 araç imha edildi. Bomba yüklü araçların hazırlandığı 2 imalathane bulundu ve imha edildi. 2 gün boyunca süren çatışmalarda 38 terörist öldürüldü. 2 DSG savaşçısı da yaşamını yitirdi.

Hattin mahallesinde ilerleyen DSG savaşçıları cephelerini genişletti ve sabah saatlerinde El-Qedisiye mahallesine girdi.

Reqqa’nın doğu ve batısında El-Beyatra, El-Berid, Hattin ve El-Qadisiye mahalleleri ve Seken Şebabi adını taşıyan yerde DSG savaşçıları ve IŞİD teröristleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Rakka Operasyonu'nda 12 gün içinde DSG savaşçıları yüzlerce sivili IŞİD'den kurtararak güvenli bölgelere sevk etti.

DSG savaşçılarının Rakka kent merkezinde ilerleyişi sürüyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler