Putin'in stratejisti Dugin: Kürt devleti kurulursa, ABD’nin eline bırakılmamalı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in stratejisti olarak bilinen Alexandr Dugin, AK PArti hükümete yakın Star gazetesine verdiği mülakatta, "Onları manipüle ederek Suriye’yi, Türkiye’yi ve İran’ı yıkacaklar. Fakat aynı zamanda Kürtleri korkutmamamız gerekiyor. Onlara saygı duymalıyız ve Avrasya projesine dahil etmeliyiz. Kürt devleti kurulursa ABD’nin eline bırakılmamalı" diye konuştu.


Rus stratejisti Alexandr Dugin, AK Parti'ye yakın Star Gazetesi'ne konuştu.

Dugin Irak'a ilişkin bir soruyu yanıtlarken, "Ben de Başkanınız Erdoğan’ın tezine katılıyorum. Toprak bütünlüğünü savunmalıyız ama şöyle bir durumda bu teknik seviyede mümkün değil. Bütünlüğü sağlayacak bir umut ışığı vermeliyiz" dedi.

Ünlü Stratejist Alexandr Dugin'in röportajının ilgili bölümü şöyle:

"Çok yakın bir zamanda Erbil’e gerçekleştirdiğiniz ziyaretle başlayalım. Türkiye’de manidar bulanlar oldu. Bu ziyareti, Rusya’nın Kuzey Irak’ın bağımsızlık referandumuna destek olarak ele alabilir miyiz?

Ben Ortadoğu jeopolitiğiyle ilgilenen biriyim. Bölgede barışa katkıda bulunan tüm aktörlerle görüşürüm. Eğer durumdan azade durursak, İsrail veya ABD’li güçler Kürtleri kullanacaklar. 

İsrail ve ABD Kürtleri nasıl kullanacak?

Onları manipüle ederek Suriye’yi, Türkiye’yi ve İran’ı yıkacaklar. Fakat aynı zamanda Kürtleri korkutmamamız gerekiyor. Onlara saygı duymalıyız ve Avrasya projesine dahil etmeliyiz. Kürt devleti kurulursa ABD’nin eline bırakılmamalı. Onlar bunu bölgeyi karıştırmak için istiyorlar. Herhangi bir grubu ABD’nin eline teslim etmek daha fazla kana sebep olacaktır. 

Kürtlerin Avrasyacı projenin bir parçası olacağına inanıyor musunuz?

Bölgedeki ABD etkisini kırmalıyız. Kürtler bizim tarafımızda olmalı. Mesela Barzani yönetimi Türkiye’ye karşı değil. Ankara için sorun terör grupları, yani PYD ve PKK. Özellikle bu dönemde ABD daha çok PYD’ye odaklandı. Suriye’nin kuzeyinde altı tane askeri üsleri var, Rusya’nın veya 

Türkiye’nin söz sahibi olmasını istemiyorlar. 

Yani PYD, ABD için sadece basit bir araç?

Kürtler bölgede devlet sahibi olmak istiyor. ABD de bu isteği kendi çıkarları için kullanıyor. Bence Ankara’nın bölgedeki etkisi çok yüksek. Rusya bir başka güç odağı. İran’ı da katabiliriz. Dolayısıyla, Kürt faktörünü korkutmadan nasıl bir sonuç bulacağız buna odaklanmalıyız.

Fakat bir ‘bölücülük’ gerçeği de var?

Türkiye’yi anlıyorum. Bölgede PKK’nın Suriye kolu olan PYD’nin hareketlerinden endişe duyuyor. PYD Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tehdit ediyor. Kürtler kimliklerini bilmiyorlar. Türkiye onlara bir kimlik, görev sunabilir. Ortadoğu’da bunu yapabilecek tek güç Cumhurbaşkanı Erdoğan. Fakat farklı ideolojilerin çatışması nedeniyle bu potansiyelini ortaya çıkaramıyor. Birlikte hareket etmeliyiz Rusya ve Türkiye Atlantikçilerin Ortadoğu’yu parçalamasına izin vermemeli.

"TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ TEKNİK SEVİYEDE MÜMKÜN DEĞİL"

Moskova ve Ankara için Irak ile Suriye’nin toprak bütünlüğü vazgeçilmez bir ilke. Fakat bu bağımsızlık talepleriyle çelişmiyor mu?

Haklısınız. Bu bir çelişki. Bu sorunu yaratan da terör örgütlerini kullanarak bölgeyi istikrarsızlaştırmayı hedefleyen ABD. Fakat kimse bu duruma bir anda gelmedi. Kürtlerin de kullanılmalarının bir arka planı var. Bağdat hükümeti onları yok saydı. Irak’ta ve Suriye’de IŞİD eliyle katledildiler. ABD de IŞİD’i destekleyerek buna izin verdi. Kürtlerin kucağına geleceğini biliyordu. Artık buradaki yönetimler kültürel, dini ve etnik kimliklere hiçbir şey vaat etmiyor. Dolayısıyla sorun aslında bu ülkelerdeki ulusal kimlik sorunu. Ben de Başkanınız Erdoğan’ın tezine katılıyorum. Toprak bütünlüğünü savunmalıyız ama şöyle bir durumda bu teknik seviyede mümkün değil. Bütünlüğü sağlayacak bir umut ışığı vermeliyiz.  

ABD Suriye’de PYD’yi kullanıyor dediniz. Moskova da PYD’ye olan ilgisini esirgemedi. Afrin’de hala Rus bayrakları dalgalanıyor. Rusya’nın bölgede PYD’ye yönelik stratejisi nedir? ABD’den farkınız nedir bu anlamda?

Rusya’nın pozisyonu Suriye’deki tüm grupları bir arada tutmak. Rusya’nın PYD’yi Türkiye’ye karşı kullanma niyeti ve amacı yok. Türk stratejisini anlıyoruz ama Kürtleri ABD’nin eline bırakamayız. ABD hem Türkiye’ye hem de Esad’a karşı PYD’yi kullanıyor. Türkmenler, Nusayriler, Kürtler ve Sünni Araplar bir araya gelmeli. Söylendiği gibi, Kremlin Sünni Arapları toptan suçlamıyor, aşırıcılığa karşı çıkıyor. Öte yandan Suriyeli Kürtler arasında da birlik düşüncesi çok yaygın. Şam’da da ciddi bir Kürt nüfus var. Ayrımcı uygulamalara giderlerse, başkenttekilere ne olacağını düşünmekle yükümlüler."
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler