"PKK ulus-aşırı bir örgüte dönüşmüştü; Türkiye, Kürtlerle birlikte yeni bir enerji oluşturabilir"

Gazeteci yazar Oral Çalışlar'ın "PKK’deki değişim ve Batı" başlıklı yazısında PKK'nin ulus-aşırı bir yapıya dönüştüğünü ve Türkiye'nin artık yeni bir bakış geliştirmesi gerektiğini yazdı.


Oral Çalışlar'ın Posta Gazetesi'nde yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

"...PKK  ulus-aşırı bir örgüte dönüşmüştü. Bu yönüyle DEAŞ'a benzemişti. Saflarında Kürt olmayan sol unsurlar giderek çoğalıyordu. Bu nedenle mücadele ettikleri alan da genişliyordu. Batı ülkeleri için de tehdit olasılığı vardı.

ABD ve Batı, PYD'yi, PKK'nın kurup yönettiğini bildikleri halde; Türkiye'nin çağrılarına kulak asmıyorlar. PYD ile işbirliğini sürdürüyorlar. PKK saflarında çarpışan Batılı savaşçılar, kendi ülkeleri için de bir tehdit potansiyeli oluşturuyor.

PKK'nın DAEŞ’e benzeyen bir başka yönüyse, “Yerel birimleri ve uzantıları üzerindeki doğrudan kontrolü"nün giderek zayıflaması. “Kendi başına eylem yapma potansiyeli” olarak da anlaşılan bu durum "terör ağı yapılanması” diyerek tarif ediliyor. Gerçek böyleyse, o zaman bu durumla mücadele de farklılıklar gösterecektir.

Serin bir Haziran sabahı dünyanın en etkileyici şehirlerinden Mardin'de kapalı ve havasız bir mekanda tartışma yapmak, pek tercih edilir bir durum olmasa da, bölgenin ve ülkenin gerçekleri bu konulara kafa yormamızı gerektiriyor.

Yeni bir bakış lazım 

Rapor, değerlendirildi ve eleştirildi. Farklı yaklaşımları şöyle özetleyebiliriz:

1. PKK'nın ulusaşırı bir örgüt olduğu tartışmalı. Asıl örgütlenmesi hala Kürtler içinde ve Kürtlerin yaşadıkları yerlerde. Bu nedenle El-Kaide’ye benzediği pek söylenemez.

2. Batı'nın PYD konusundaki tutumu, bilinçli. PYD'ye destekleri, DEAŞ'la mücadele ile sınırlı gibi görünse de; stratejik bir kararın olduğunu söyleyebiliriz. Arap olmayan, seküler ve savaşçı yanlarıyla sempati toplayan, bölgede yaklaşık 20-30 milyon civarında bir Kürt nüfus söz konusu. Kürtleri “İslamcı terör örgütleri”ne karşı bir güvence olarak görüyorlar. İsrail'in güvenliği açısından da Kürtler, bir denge unsuru sayılıyor.

Konu, “PKK-PYD ilişkisi”ni ispat etmenin çok ötesine geçti. ABD ve Batı'ya ek olarak, Rusya da Suriye'deki Kürt varlığının arkasında duruyor. Bu gerçeklik ışığında ne yapılabilir?

Bölge Kürtlerinin “kimlik ve kendini yönetme” talebini bir tehdit olarak görmek, ne kadar sürdürülebilir?

Türkiye, bölgenin en dinamik ülkesi olarak, Kürtlerle birlikte yeni bir enerji oluşturabilir. Olumsuz bir yerden konuşacağına çözümün öncüsü olabilir..."
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler