PKK medyasından KDP'ye: Ya bizim gibi Şii Haşdi Şabi'ye dahil olursun yada bitersin

PKK'nin resmi yayın organlarından Özgür Politika'da yayınlanan makalede KDP yani Kürdistan Hükümeti'ni İran ve Irak'la tehdit ederek Şii Haşdi Şabi'ye dahil olmaya çağırdı. Tariq Hemo ismi ile yayınlanan makalede YBŞ ile Şii Haşdi Şabi'nin beraber çalışacakları açıklandı. Bahsi geçen yazının linki haberimizin devamında.
Nitekim PKK'nin politikasını yansıtmayan makaleler resmi organlarından yayınlanamıyor.
PKK yayın organında Kürtçe olarak yayınlanan makalede şu ifadelere yer verildi:

"Şimdi Şengal'de yeni bir durum ortaya çıktı. Şii Haşdi Şabi Güçleri orada söz ve karar sahibidir. KDP Haşdi Şabi'nin kurtardığı bölgeleri terkedip kendi güçlerine teslim edeceğini sanıyor! Bu hiç bir zaman gerçekleşmeyecektir. Artık Haşdi Şabi içinde yüzlerce Ezidi yer alıyor. Onlar KDP'nin bir daha onların kanları ve çabasına konmasına müsade etmeyecektir."

Görüldüğü gibi Kürdistan Peşmerge Bakanlığı ve Hükümeti'nin açıklamalarını KDP'ye indirgeyen gazete, aslında bir taraftan Kürdistanı, Hükümetini ve Peşmerge bakanlığını tanımadığını yansıtıyor.

PKK'nin resmi yayın organı Kürdistan'ı İran ve Irak ile tehdit ederek şöyle diyor:

"Zaten Şii Haşdi Şabi bölgede olduğu sürece KDP saldırmaz, Türkiye uçakaları da saldırmaz. Hepimiz Haşdi Şabi'nin arkasında Bağdat ve Tahran'In olduğunu biliyoruz. 

YBŞ şimdi Haşdi Şabi ile işbirliği yaparak ortak bir planla Şengal yönetebilirler. KDP isterse o da bu plana katılabilir. Eğer KDP bunu yapmazsa kaybeder. 

KDP'nin son bir şansı var, o da şudur: YBŞ ile işbirliği yapmaktır, aksi takdirde KDP Şii Haşdi Şabi'yi karşısında bulur."
Makalenin devamında ise -her zamanki gibi- KDP'ye karşı gerçekleri yansıtmayın bir sürü yalan 'bilgi' verildi. Bu yanlış bilgiler Haşdi Şabi'nin Şengal'deki varlığını haklı göstermeye yönelikti. Nitekim aynı gazete Halepçe Soykırımı'nı KDP ve YNK'nin beraber gerçekleştirdiğini de yazmıştı.
+ BAHSİ GEÇEN HABERİN LİNKİ İÇİN BURAYI TIKLAYIN

Geçtiğimiz ay Haşdi Şabi yayın organı Afak TV canlı yayınına bağlanan YBŞ Genel Komutanı Seyd Hasan "Iraklı kimliğimizi korumak için Peşmerge ile savaşıyoruz. Şengal'in Kürdistan'a bağlanmasına izin vermeyeceğiz" diyerek Irak ordusu, Haşdi Şabi'yi destek için çağırmış "Kürdistan ile büyük savaşlar vereceğiz" demişti. Bahsi TV bağlantısını izlemek için burayı tıklayın.

YBŞ komutanlarından Hasan Said de geçen yıl yaptığı açıklamada "Biz YBŞ olarak Şii Haşdi Şabi'ye bağlıyız. 4 şehidimiz var ikisi YBŞ'li, ikis de Şii Haşdi Şabi'den" demişti. İzlemek için burayı tıklayın.

Tıkla oku: Peşmerge Bakanlığı'ndan Şengal ve ABD'nin yardımları hakkında önemli açıklamalar

Video: Şii Haşdi Şabi güçleri cesaretlerini şöyle ispatlarken (Hayvanları elleri ile parçalıyor, canlı yiyiyorlar):
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler