Ortadoğu Haberleri: Terör'e destek cezası alan Katar'ı Türkiye sahiplendi

Ortadoğu Haberleri: Ortadoğu'da yaygınlaşan teröre destekle suçlanan ve bu yüzden Körfez ülkelerinin ilişkilerini kesme kararı aldığı KatarTürkiye sahiplendi. Ortadoğu Haber Siteleri bu gelişmeyi son dakika haberi olarak yayınladı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır'ın aralarında olduğu ülkeler Ortadoğu'daki terörü desteklediği gerekçesiyle diplomatik ilişkilerini kesme kararı aldı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin olarak bir açıklama yaptı Açıklada şöyle:

"Bu karardan büyük üzüntü duyuyoruz" denilen açıklamada bölgenin "derin bir istikrarsızlıkla" karşı karşıya olduğu belirtildi.

DAYANIŞMA MESAJI

Açıklamada dayanışma vurgusu yapılarak şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye'nin stratejik işbirliği içinde olduğu ve bölgesel barış, güvenlik ve istikrar bakımından önemli bir role sahip bulunan Körfez İşbirliği Konseyi üyelerinin kendi aralarındaki görüş ve yaklaşım farklılıklarını diyalog yoluyla çözmeleri en halisane temennimizdir.

Türkiye, bölgesinin sorumlu bir aktörü ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Zirve Dönem Başkanı olarak dost ve kardeş ülkeler arasında yaşanan bu anlaşmazlığa en kısa sürede çözüm bulunması hususunda üzerine düşeni yerine getirmeye hazırdır.

Mevcut tablodan üzüntü duyduk. Durumun normalleşmesi için de elimizden gelen her türlü desteği veririz."

Katar'la ilişkileri kesen ülkeler artıyor

"Terör örgütlerine desteği" nedeniyle Katar ile diplomatik ilişkilerini kesen Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır'a, Yemen, Maldivler ve Libya'nın doğusundaki hükümet de katıldı.

Bu ülkelerden bazıları Katar'a yönelik bir dizi yaptırımı da devreye sokuyor.

Mısır ve Suudi Arabistan, Katar ile kara, deniz ve hava yolu ile ulaşımını kesti. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Katar vatandaşlarına ülkelerini terk etmek için iki hafta süre verdi. Birleşik Arap Emirlikleri ayrıca Katarlı diplomatlara ülkeden ayrılmaları için 48 saat süre tanıdı.

"Katar terörist grupları kucaklıyor"

Diplomatik ilişkileri kesme kararı sonrası Suudi Arabistan Devlet Haber Ajansı SPA'da yer alan açıklamada Katar, IŞİD ve El Kaide gibi grupları desteklemekle suçlandı.

Açıklamada, "Katar bölgede istikrarı tehdit eden Müslüman Kardeşler, IŞİD, El Kaide'nin de dahil olduğu birçok terörist ve mezhepçi grubu kucaklıyor ve sahip olduğu medya ile bu grupların mesajlarının ve planlarının sürekli tanıtımını yapıyor" ifadeleri kullanıldı.

Katar ayrıca, Bahreyn'de ve Suudi Arabistan'ın Şii bölgesi Katif'te İran'ın desteklediği terörist gruplara arka çıkmakla suçlanıyor.

ABD'den Körfez ülkelerine çağrı

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Körfez ülkelerine bir arada kalma çağrısı yaptı. Tillerson ülkelere aralarındaki farklılıkları oturup konuşmaları tavsiyesinde bulundu.

Katar ise önde gelen Körfez ülkelerinin aldığı karara tepkili. Katar Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada diplomatik ilişkileri kesme kararı için "meşru bir gerekçe" olmadığı vurgulandı, atılan adımlar ise "egemenliğinin ihlali" diye nitelendi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler