Neçirvan Barzani, Rusya-Kürdistan anlaşmasını açıkladı: Kürdistan tarihinde bir ilk

Başbakan Neçirvan Barzani, Rusya ile Kürdistan arasında imzalanan anlaşmalar hakında açıklama yaptı. Rosneft ile anlaşmada tarihi bir detayı vurguladı.

PETROL ANALŞMASI

Bugün Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yapılan anlaşmada özellikle Petrol anlaşmaları ile ilgili bilgi verildi.
Kürdistan Bakanlar kurulunda KDP, Goran, YNK ve diğer partilerden Bakan yer almaktadır. 19 Bakanlık'tan sadece 4'ü birinci parti olan KDP'nin elinde. Yani siyasi partiler Kürdistan'ı beraber yönetiyor.

3 MİLYAR DOLAR'LIK ANLAŞMA

Rusya Devlet Petrol Şirketi Rosneft ile yapılan anlaşmaya değinen Başbakan Barzani, ilk etap için 3 milyar dolarlık anlaşmayı konuştuklarını kaydetti.

Başbakan  açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

BAŞBAKAN 3 MADDE'DE ALATTI

"Biz Kürdistan Hükümeti adına bir çok yıldır bu konferansa katılıyoruz. Biz Kürdistan olarak siyasi, ekonomik mesajlarımızı siyasilere, ekonomik kurumlara iletiyoruz. Biz Başkan Vladimir Putin, Sergey Lavrov bir çok yetkili görüştük.

Biz Rusya ülkesi gelirinin yaklaşık %50'sinin sahibi olan Rosneft ile bir anlaşma yaptık. Daha önce de onlarla çalıştık: Kürdistan petrolünü satın aldılar, Almanya'daki yedeklerine eklediler.

Kürdistan'da bu konuya ilişkin olarak çok farklı sesler var. Bize sormadılar, 'ne yaptınız, nasıl ettiniz?' demeden, açıklama fırsatı vermeden direk karşı atağa geçenler, olumsuz şeyle konuşanlar oldu. Bir şeyler söylemek için içeriğini bilmek lazımdı.

Birincisi: Kürdistan Hükümeti'nin Davosta verdiği rakamlar ve bilgiler kapsamında petrol üretimi yapacaklar. (Kürdistan'ın açık ve net standart ve şartları var)

Rosneft çalışam istediği 5 petrol alanına talip olduğunu açıkladı. Biz de müzakere yaptık, müzakereyi imzaladık, ancak anlaşma imzalamadık. Bu 200'den fazla sayfalık bir anlaşmadır, detayları ile derinlemesine incelemek lazım. Ondan sonra imzalanacak. Bu 4-5 aylık süreçtir.

İkincisi: Rosneft Kürdistan'ın enerji altyapısını kuracak. Kürdistan Bölgesi'nde 700 bin'den fazla petrol ihraç edemiyor, borular kaldırmıyor. Bunu geliştirerek kapasiteyi arttıracaklar. Eğer 1 milyona ulaşma hedefimiz var.

Üçüncüsü: Bugüne kadar petrolü, petrol tüccarlarına satıyorduk. İlk kez bir petrol şirketine satıyoruz ki ülke ekonomisinin %50'sini elinde bulunduruyor. Bu petrolü almanyadaki merkezlerine ulaştıracaktır. Bu Kürdistan Bölgesi için bir ilktir.

Bu müzakere Kürdistan Petrol ve Gaz Komisyonu'nda ele alınacak. 2007 tarihli 5. yasaya göre Kürdistan Parlamentosu bir komisyon kurdu.  Bu komisyon petrol anlaşmalarını imzalama yetkisine sahiptir. (Söz konusu komisyonda her partiden eşit temsilci var)."

KERKÜK PETROLÜ DE VAR

Rusya Federasyonu ile imzalanan söz konusu anlaşmada Kerkük petrolleri de var.

Bağdat ile ilişkilere değinen Başbakan Neçirvan Barzani "Bağdat ile iyi ilişkiler içinde olmak, diyalog halinde olmak bizi memnun eder, ancak arada güven sorunu var" dedi.

KATAR KRİZİ

Katar ile körfez ülkeleri arasındaki soruna değinen Neçirvan Barzani "Bu sorun bizi etkilemez, meselenin diyalogla çözülmesini umuyoruz" temennisinde bulundu.

+ Rusya Kürdistan anlaşması, görüşmeler trafiği ve açıklamalar arşivi için burayı tıklayın.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler