Musul Operasyonu'nda son durum - IŞİD teröristleri neden teslim oluyor?

Musul Operasyonu tüm hızı ve şiddeti ile devam ediyor. Irak ordusu IŞİD'in son güçlü savunma hattını kırdı. Operasyonda IŞİD (DEAŞ)'ın Ninova Bölge Sorumlusu öldürüldü.
IŞİD savaşçıları neden silah bırakıp teslim oluyor? kaç terörist, kaç kilometrelik alanda kaldı?  Nuri Camisi'nin önemi nedir? Detaylar haberimizin devamında.

MUSUL OPERASYONU: SON 3 MAHALLE

IŞİD teröristleri Musul'un son 3 mahallesinde sıkıştırılmış durumda.

Antiterör Gücü, Irak Federal Polis Gücü ve Irak Ordusu birer mahalleye girdi, çatışmalar devam ediyor.

Tuğgeneral Şakir Cevdet yaptığı açıklamda Musul'un son mahallelerinde ilerlediklerini, savunma hattını kırarak Korniş Caddesi'ne doğru harekete geçtiklerini söyledi.
Peşmerge, DSG, YPG, YPJ cephelerdeki savaş ve detayları için CEPHE menüsünü, Kürdistan bağımsızlık referandumu açıklamakları için de BAĞIMSIZLIK menüsünü tıklayın. ZERnews'i sosyal medyadan takip edin

IŞİD'İN NİNOVA SORUMLUSU ÖLDÜRÜLDÜ

Açıklamada IŞİD'in Ninova sorumlusu Ebu Emine'nin de öldürüldüğü kaydedildi.

Sabah saatlerinde Eski Musul olarak adlandırılan batı yakasında ilerlemenin tekrar başladığı da verilen bilgiler arasında.

IŞİD MİLİTANLARI TESLİM OLDU

Diğer yandan Irak ordusundan yapılan açıklamaya göre, çok sayıda IŞİD savaşçısı silahlarını bırakarak Irak ordusuna teslim oldu.

Açıklamada ordunun teslim olun çağrısı yaptığı bir çok IŞİD savaşçısının da çağrıya uyarak teslim olduğu kaydedildi.

IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'nin halifeliğini ilan ettiği Nuri Camisi ve Hedba Minaresi bölgesinde çatışmalar şiddetli bir şekilde devam ediyor. IŞİD bu sembolik alan için tüm gücü ile savaşıyor.

ANTİTERÖR KOMUTANI AÇIKLADI

Irak Antiterör Gücü Komutanı Abdulgani Esedi yaptığı açıklamada "Faruk Mahallesi'nden Nuri Camii ve Hedba Minaresi'ne kadarki alanda şiddetli bir savaş veriyoruz" dedi.

Sivillerin varlığının kendilerini yavaşlattığını söyleyen Esedi "Tarihi Hedba Minaresi'nin IŞİD tarafından patlatılmasından korkuyoruz" dedi.

QADİMUN KOMUTANI: 2 AYDIR BURADA SAVAŞIYORUZ

Qadimun Operasyonları Komutanı Ebdul Emin Reşit Yarullah yaptığı açıklamda "IŞİD'in ikinci merkezi olan Musul'un batısında 2 aydır savaşıyoruz." dedi.

MUSUL: IŞİD'İN ELİNDEKİ BÖLGELER

Irak ordusu Musul'da IŞİD'in elinde sadece 3 KM2'lik alanın kaldığını, burada 200-300 IŞİD savaşçısının bulunduğunu açıkladı.

Foto: Nuri Camii

Irak güçlerinin Musul'daki Nuri camisini kontrol altına alması, IŞİD burada tamamen bittiği anlamına galecek. Çünkü IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'nin halifeliğini ilan ettiği bu camii Irak ve Suriye'de IŞİD'in manevi merkezidir. 
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler