Mesut Barzani: Kabul edilemez - ABD Merkez Kuvvetler Komutanı ile toplantı

Mesut Barzani yaptığı açıklamada "Herhangi bir gücün, Kürdistan sınırlarının geçmesi, kendini dayatması hiç bir şekilde kabul edilemez. Bazıları IŞİD'in ortaya çıkma sebeplerini tekrar ortaya çıkarmak istiyor" dedi. Barzani, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel'ı bugün Başkent Erbil'de kabul etti.

ABD'li komutan görüşmede ülkesinin Savunma Bakanlığı tarafından gönderilen mektubu takdim ederek açıklamalar yaptı. Söz konusu mektuba göre, ABD Peşmerge güçlerine yardım etmeye devam edecek.

ABD savunma Bakanı mektupta Kürdistan Peşmerge Güçleri ve Irak Ordusu'nun işbirliği yaparak IŞİD (DAEŞ)'e karşı zaferler elde etmesi münasebetiyle teşekkürlerini iletti.

ABD'li komutan da Terörizm ile mücadelede Kürdistan Peşmerge Güçleri ile işbirliğine ihtiyaçlarının olduğunu kaydetti.

Başkan Barzani, Musul Operasyonu öncesi ABD gözetiminde imzalanan Erbil-Bağdat Anlaşması'nı hatırlatarak şöyle dedi:

"Ne yazık ki, IŞİD sonrası siyasi ve idari anlaşma kararlarına uyulmadı."

Başkan Barzani Şii Haşdi Şabi'nin Irak Ordusu desteğiyle Şengal (Sincar) ve Musul'daki tartışmalı bölgelere gelişine atıfta bulunarak "Eğer hedef IŞİD teröristleri ile savaş amacını taşıyorlarsa sorun olmaz ancak başka planları varsa bu daha büyük sorunların ortaya çıkmasına sebep olacak, bu da terörle mücadeledeki kazanımların kaybedilmesine sebep olacaktır" dedi.

Balkan Barzani "Herhangi bir gücün, Kürdistan sınırlarının geçmesi, kendini dayatması hiç bir şekilde kabul edilemez. Bazıları IŞİD'in ortaya çıkma sebeplerini tekrar ortaya çıkarmak istiyor" ifadesini kullandı.

Başkan Barzani konuşmasında "Peşmerge güçleri ile Irak ordusu, Şengal'in batısı ile Telafer'in kontrolü için ortak bir güç kurma kararını imzalamıştı. Irak ordusu Musul Operasyonu'na yoğunlaşınca, Peşmerge güçleri de karara sadık kalarak bekledi. Ancak Haşdi Şabi hiç bir tarafa danışmadan, kordinasyon kurmadan, bölgede ilerledi bu da karışıklığa sebep oldu. Bu da siyasi ve idari anlaşmalar konusundaki görüşlerimizi doğruladı" dedi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler