Mesrur Barzani, Irak Ulusal Kongresi temsilcilerini kabul etti

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani, Irak Ulusal Kongresi temsilcilerinden oluşan heyeti kabul etti.

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani, bugün (14.06.2017) Genel Sekreter Aras Hebin Kerim başkanlığındaki Irak Ulusal Kongresi heyetini kabülünde; tarihten süregelen sorunların çözümünde, yeni bir diyalog yolunun bulunması, ilişkilerin yeni bir tarzda ve dostluk temelinde kurulması için bir mekanizmanın oluşturulması gerektiğini söyledi.

Toplantıda; IŞİD terörüne karşı yürütülen mücadelenin yanı sıra, bağımsızlık referandumuna ilişkin hazırlıklar, Irak seçimleri ve Erbil ile Bağdat arasında yaşanan sorunlar ele alındı.

Toplantının geri kalan kısmında; Irak’taki tarihsel sorunlar, terörün ortaya çıkmasının nedenleri ve siyasi gelişmeler değerlendirildi.

Erbil ve Bağdat arasındaki sorunların çözümü için oluşturulması gereken mekanizmaya ilişkin Mesrur Barzani, şunları ifade etti: ‘‘Doğru çözüm yolunun bulunması için eskiden yapılan hatalar itiraf edilmeli, ilişkiler ciddi ve şeffaf bir şekilde gerçekleşmelidir. 

Çünkü geçmişte var olan ilişkiler pratik değildi ve biçimseldi. Bu ülkedeki tarihsel sorunların çözülmesi için yeni bir diyalog yönteminin bulunması, dostluğun ve ilişkilerin yeniden kurulması gerekir.’’

Irak Ulusal Kongresi heyeti ise, IŞİD’in işgali altındaki bölgeleri kahramanca kurtaran Peşmerge Güçleri’ne büyük saygı duyduklarını belirterek, Irak Ulusal Kongresi olarak Kürdistan halkının kendi geleceğini belirlemek ve meşru haklarını elde etmek için verdiği kararı anladıklarını ve bu kararı desteklediklerini kaydetti.

Heyet, iki hükümet (Erbil-Bağdat) arasındaki ilişkilerin diyalog temelinde devam etmesi konusunda aynı düşünceyi paylaştıklarını ifade etti.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler