Mesrur Barzani Hıristiyan heyeti ağırladı: KENDİ KENDİNİZİ YÖETECEKSİNİZ

Kürdistan Güvenlik Müsteşarı Mesrur Barzani "Ortadoğu ve bölge için en iyi modeli sunmakta kararlıyız, Kürdistan Bölgesi Hıristiyanların kendi bölgelerini kendilerinin yönetmesini destekliyor" dedi. Ninova'dali Hıristiyanların kendi kendi yönetmesi, bağımsızlık referandumu ile ilgili önemli açıklamalar yapıldı. Haberimizin sonunda Kürdistan hükümeti  yönetimi dışında yaşayan Hıristiyan din adamının çığılarına ilişkin video var.
Hıristiyan ve diğer bileşenlerin Kürdistan bölgesindeki hakları Ortadoğu ve tüm dünyaya örnek olacak nitelikte. Detaylar haberimizin devamında.
Bugün Mesrur Barzani Hıristiyan din adamlarından bir gurubu konuk etti. 

KÜRDİSTAN'A ÖVGÜ

Hıristiyan heyete liderlik eden Metropolit Metran Beşar Warde ve Nekodems Dawud Şeref yaptığı açıklamada "Savaş ve zülümden kaçan Hıristiyan toplumu ve diğer halklar güvenlik ve asayişin hakim olduğu Kürdistan'a sığınıyor." dedi.

Mesrur Barzani ise 'Eskiden zülüm ve zorbalıktan kaçanların Kürdistan dağlarına sığınmasını hatırlatarak, Kürdistan’ın, savaş ve radikalizmden kaçıp buraya sığınan tüm insanlar için her zaman huzurlu ve güvenli bir bölge olarak kalmaya devam edeceğini' söyledi.

Görüşmede IŞİD (DEAŞ)'den alınan bölgelerin durumu, gelecekte neler yapılacağı, Kürdistan Bağımsızlık Referandumu konuları ele alındı. 

KÜRDİSTAN'A TEŞEKKÜR

Hıristiyan heyet "Kendisine sığınan bütün halkları özellikle Hıristiyanları barındıran, sahiplenen Kürdistan Hükümeti'ne teşekkür ederiz. Biz Kürdistan Bölgesi'ni kendi vatanımız olarak kabul ediyoruz, bu iyilikleri, desteği hiç bir zaman unutmayacağız" dedi.

BARZANİ: HIRİSTİYANLAR KENDİ KENDİNİ YÖNETECEK

Hıristiyan din adamları Ninova'daki Hıristiyanların gelecekteki durumunu gündeme getirince Mesrur Barzani "Hırisitiyan halkımızın kendi bölgelerinde kendi kendilerini yönetmesi için destekçi olacağız. Hiç bir koşulda bu prensipten taviz vermeyeceğiz" dedi.

KÜRDİSTAN BÖLGESİ'NDE HALKLAR VE HAKLAR

Kürdistan Bölgesi Diyanet İşleri'nde 8 ayrı dinin 8 ayrı temsilci eşit yetki ile bulunuyor. Her dini toplum kendi inancına göre din dersi eğitimi alır. Her millet kendi diline göre eğitim alır. Kürdistan Bölgesi'nde 5 resmi dil var. 

Parlamento seçimlerinde hiç baraj yok. Tek milletvekili çıkaran parti bile meclise girebilir, isterse Devlet Bakanlığı görevi alabilir. Sayı olarak azınlık olan Hıristiyan ve diğer azınlıkların haklarının korunması için Kürdistan'da azınlıklar sadece kendi partilerine oy verebilir. yeterli oy alınmasa da temsil edilebilmeleri için meclise milletvekili gönderirler. 
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler