Mesrur Barzani ile BM temsilcisi bağımsızlık referandumunu görüştü

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani, bugün Birleşmiş Milletler (BM)'nin Irak temsilci ile görüştü. Görüşmede Kürdistan bağımsızlık referandumu konusu ele alındı.

BM temsilcisi yaptığı konuşmada "Referandum öncesi ve sonrası süreçte Kürdistan Bölgesi ile Irak arasındaki diyalog girişimlerini destekleyeceğiz. Barış içinde sorunların çözülmesi için bunu yapacağız" dedi.

Mesrur Barzani konuşmasında "Referandum halkın tercihin öğrenilmesi için demokratik bir mekanizmadır. Bugün ve gelecekte, bölgedeki sorunların barış içinde çözülmesi için Kürdistan bölgesi önemli bir faktör olarak rolünü oynayacak" dedi.

Barzani "Irak Hükümeti anayasayı hiç bir zaman uygulamadı, kanunları ayaklar altına aldı. Bu da halkımızın kendi kaderini tayin yoluna girmesinin önünü açtı. Halkımızın taleplerinin yerine gelmesi için Bağdat ile diyalog içinde barışçıl görüşmeler yapacağız." dedi.
ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Genel Kurmay Başkanı, İsrail yöneticileri, Suudi Arabistan, Birleşmiş milletler, Türkiye, İran... ve bir çok lider ile ülke Kürdistan Bağımsızlık referandumu hakkında açıklamalar yaptı. Tüm açıklamaları görmek için burayı ya da BAĞIMSIZLIK menüsünü tıklayın.
Kerkük, Musul, Şengal, Rakka, Efrin... ve diğer cephelerdeki durum için burayı ya da CEPHE menüsünü tıklayın. 
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler