Kürdistan Bölgesi'nin BM’deki 'ilk resmi' basın açıklaması; Neden erteleyelim?

Kürdistan Bölgesi Yönetimi, Birlemiş Milletler'de (BM) ilk kez gerçekleştirdiği resmi basın toplantısında, Erbil Yönetimi'nin ABD temsilcisi Bayan Sami Rahman toplantıda, "Bağımsızlık için neden daha fazla bekleyelim?" diye sordu.


Kürdistan Yönetimi’nin ABD temsilcisi Bayan Sami Rahman, 25 Eylül’de yapılması planlanan 'bağımsızlık referandumu' hakkında uluslararası toplumdan gelen erteleme çağrılarına cevap verdi.

Rahman, New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) binasında düzenlediği basın toplantısında, "Neden daha fazla bekleyelim? Kürdistan halkı neredeyse bir asır boyu ihtilaflara, istikrarsızlığa, soykırıma, belirsiz bir geleceğe ve kadere karşı koydu. Bağımsız bir devletin bize daha fazla hak, halkımıza da daha fazla koruma sağlayacağına inanıyoruz" dedi.

Kürt diplomat, referandumu niçin IŞİD’den önce düzenlemediklerine ilişkin soruya yanıtında, yeni ve demokratik bir Irak’ı inşa etmeye kendilerini adadıklarını ama bugün "umdukları Irak’ı karşılarında bulamadıklarını" söyledi.

Rahman, IŞİD’le mücadelenin hâlâ ilk öncelikleri olduğunu da vurguladı.

TARİHİ NİTELİKTE BASIN BİR TOPLANTISI

Söz konusu basın toplantısı, Kürdistan Bölgesi yönetimi için bir ilk de teşkil etti.

Kürdistan Bölgesi Yönetimi, ilk kez Birleşmiş Milletler (BM) binasında basın toplantısı düzenlemiş oldu.

Erbil için ABD’de danışmanlık yapan Niyaz Barzani, Twitter’dan "Tarihi! Bir Kürdistan yetkilisi ilk kez BM’de basın brifingi veriyor" mesajını  paylaştı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler