Müjde: Kürdistan bağımsızlık referandumu tarihi açıklandı

Bugün Kürdistan Bölgesi partileri Başkan Barzani ile beraber bağımsızlık toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantı başkent Erbil'in Pirmam kasabasında gerçekleşti.

Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki toplantıdan Kürdistan’ın bağımsızlığı ile ilgili referandumun 25 Eylül’de yapılacağı duyuruldu.

Kürdistan'ın yeni parlamento ve başkanlık seçimleri hakkında da önemli açıklamar yaptıldı.
Bağımsızlık haberleri için ZERnews'te BAĞIMSIZLIK menüsünü tıklayın. Yeni gelişmelerden haberdar olmak için ZERnews'i sosyal medyadan takip edin. Kürt savaşçılarının cephe haberleri ve yeni gelişmeler için CEPHE menüsüsünü tıklayın. 

BAĞIMSIZLIK TOPLANTISINA KATILAN PARTİLER ŞUNLAR: 

“Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgırtu), Kürdistan İslami Hareket Partisi (Bızutnewe), Kürdistan Komünist Partisi, Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi (KDSP) Emekçiler Partisi (Zehmetkeşan) Kürdistan İşçi ve Emekçiler Partisi, Kürdistan Kalkınma ve Reform Partisi, Erbil Türkmen Listesi, Irak Türkmen Caphesi (ITC), Türkmen Kalkınma Partisi, Kürdistan Parlamentosu Ermeni Listesi, Aşuri Demokratik Hareketi ve Aşuri ve Kildani Meclisi.”

Toplantıya, Değişim Hareketi (Goran) ve Kürdistan İslami Topluluk (Komel) partileri katılmadı.

BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU İÇİN BASIN AÇIKLAMASI

“Sayın Başkan Mesud Barzani başkanlığında bugün Kürdistan Parlamentosu’ndaki siyasi parti temsilcileri, başbakan hükümet yetkilileri, Yüksek Seçim Kurulu yetkilileri bir araya geldi.

Toplantıda, bağımsızlık referandumu, Kürdistan Parlamentosu ve Başkanlık seçimi, iç sorunlar, bölgesel ve dünyadaki sorunlar ele alındı.

ANLAŞMA SAĞLANAN MADDELER 

-25 Eylül 2017 tarihinde Kürdistan Bölgesi ve Kürdistan idaresi dışında kalan tartışmalı bölgelerde referandum yapılmasına karar verildi.

-Referanduma kadar tüm siyasi taraflar, ulusal birliğin oluşturulması, parlamentonun aktifleştirilmesi ve iç sorunların çözümü konusunda anlaştı.

-Halkın yaşam koşullarına yönelik Kürdistan vatandaşlarının ekonomisinin inşaasının yapılması, memur, işçiler, araştırmacılar ve düşük gelirli vatandaşların durumunun iyileştirilmesi.

-Başkan Mesud Barzani başkanlığında Referandum Üst Komisyonu’nun kurulmasına karar verildi.

-Siyasi partilerin temsilcileri, 12 Haziran’a kadar referandum öncesi ve referandum sonrası komiteleri için temsilcilerini belirleyecek.

Bu arada, toplantıda Kürdistan Bölgesi’nde yapılacak başkanlık ve parlamento seçimlerinin tarihi de netleştirildi.

Buna göre, başkanlık ve parlamento seçimleri 6 Kasım’da yapılacak.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler