Kubat Talabani: Rusya-Kürdistan tarihi anlaşması hakkında açıklama yaptı

Geçtiğimiz günlerde Rusya Federasyonu ile Kürdistan Hükümeti arasında bir çok anlaşma yapıldı. Bu anlaşmaların çarpıcı olanı Rosneft ile yapılan petrol anlaşmasıydı.

Anlaşmanın en önemli iki özelliği şunlardır:

1- Bugüne kadar Kürdistan hükümeti, petrol tüccarlarına satış yapıyordu. Ancak ilk kez uluslararası bir petrol şirketine satış yapılmış olacak. Rosneft Rusya gelirinin %50'sine sahip. Kürdistan petrolünü Almanya'da işletecek.

2- Rusya ile yapılan anlaşmada Kerkük petrolleri de var.

Söz konusu anlaşma sırasında Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani'de vardı.

Talabani yaptığı açıklamada "Rosneft ile imzalanan anlaşma, Kürdistan'ın ekonomik ve siyasi çıkarınadır" dedi.

Söz konusu anlaşmanın müzakere metni imzalandı. 200'den fazla sayfadan oluşan anlaşma metni Kürdistan Yüksek Petrol Konseyi'ne sunulacak. Nihayi imzayı bu konsey atacak. Söz konusu konseyde Kürdistan'ın her partisinden eşit temsilci var. Kürdistan Hükümeti tarihe hesap verebilme ve şeffaflık adına bu konseyin kurulmasını sağladı ve yasal güvenceye aldı.

Kürdistan Hükümeti'nin petrol satış fiyatları ve beraber çalışma standartları, ücretleri net ve sabittir. Bu fiyat ve standartlar uluslararası zirvelerde açıkça beyan edilir. Perde arkasında iş yapılmaz. Ayrıca petrol paraları tüm partilerden oluşan ortak komisyon tarafından sevk edilip bakanlıklara aktarılır. Tek bir imzanın eksik olması durumunda süreç ilerlemez.

TIKLA - BAŞBAKAN BARZANİ'NİN AĞZINDAN SÖZ KONUSU ANLAŞMANIN DETAYLARI İÇİN TIKLAYIN
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler