Koalisyon Güçleri Sekreteri General Townsend'den DSG'ye övgü

Rakka Operasyonunun zorlu ve uzun geçeceğini belirten Uluslararası Koalisyon Gücü Genel Sekreteri General Steve Townsend, IŞİD’in Rakka Operasyonunun başlamasıyla "Halifelik" iddiasında bulunamayacağını söyledi.


YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) sahada IŞİD'e karşı sayısız başarıya imza attığını kaydeden ABD'li General Townsend, Rakka'nın alınmasından sonra IŞİD'in Irak ve Suriye'den tamamen sökülene dek devam edileceğini açıkladı.

IŞİD’in defacto başkentleri olarak kabul edilen Rakka ve Musul’a yönelik operasyonların başarılı sonuçlanacağını belirten Uluslararası Koalisyon Gücü Genel Sekreteri General Townsend, her iki operasyonla IŞİD’in artık fiziki olarak bir halifelik iddiasında bulunamayacağını söyledi.

IŞİD’in destekçileri, sempatizanları ve bünyesindeki savaşçıları Musul ve Rakka’nın kaybedilmesinden sonra etkileyemeyeceğini belirten ABD’li General Townsend, IŞİD’in psikolojik etkilerini tamamen yitirdiğini söyledi.

Rakka Operasyonunun uzun ve zorlu süreceğini de belirten ABD’li komutan belirterek yaptığı açıklamada, "IŞİD’in hem Irak'taki hem de Suriye'deki ikiz başkentlerini (Musul ve Rakka) kaybettiklerinde destekçilerini ikna etmesi ve etkilemesi zorlaşacak" dedi.

Rakka kenti çevresindeki kuşatma hakkında da bilgi veren ABD’li General Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) sahada ilerlemesini kolaylaştırmak için IŞİD hedeflerinin düzenli olarak havadan vurulduğunu kaydetti.

DSG'nin ilerlemesini övgü dolu sözlerle anlatan ABD’li General, "Çok etnikli DSG, ABD'nin liderliğindeki Koalisyonun Kuzey Suriye'deki IŞİD ile mücadelesinde yerel yer kuvveti ortaklığı yapıyor ve son iki yıldır Suriye'nin kuzeybatısında Menbic, Tabka ve diğer sayısız kasaba ve köyde kendini kanıtlamış durumda." diye konuştu.

IŞİD’in Suriye ve Irak’ta tamamen ortadan kaldırılmasında kararlı olduklarını belirten General Steve Townsend, "IŞİD, hem Musul hem de Rakka'da yenildikten sonra, çok fazla sert mücadele önümüzde olacak. Koalisyon güçleri, IŞİD’in hem Irak hem de Suriye'de tamamen ortadan kaldırılmasına son derece kararlı" dedi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler