HRW: Rakka ve Musul'da beyaz fosfor bombası kullanılıyor. İşte dehşet etkileri

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch, HRW), Uluslararası Koalisyon Güçleri'nin Suriye ve Irak'ta beyaz fosfor bombası kullandığını açıkladı. Beyaz fosfor nedir? Soluyan insanları nasıl içten yakar? Dehşet verici bilgiler ve video haberimizin devamında.

Açıklamada IŞİD (DEAŞ) terör örgütü ile mücadelede beyaz fosfor silahının kullanıldığı kaydedildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü aynı zamanda ABD'den beyaz fosfor bombasının kullanımının engellenmesini istedi, bölgede sivillerin de olduğunu vurguladı.
Rojava haberleri için ROJAVA, savaştaki son durum için CEPHE, referandum ile ilgili açıklama ve gelişmeler için BAĞIMSIZLIK menülerini tıklayın. Habersiz kalmamak için ZERnews'i sosyal medyadan takip edin.

BEYAZ FOSFOR NEDİR?

Beyaz fosfor, fosfor elementinin bir alotropudur. Duman kamuflajı ve hedef tayininde ve aynı zamanda da bir yangın silahı olarak askeriyede yaygın kullanım alanları bulmuştur.

İngilizcesi olan White Phosphorus'dan dolayı WP, white phos ya da tanımının baş harflerinden yola çıkarak, Willie Pete olarak adlandırıldığı da olmaktadır.

İNSAN ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Fosfor dumanının teneffüs edilmesi ciğerlerde ani yaralar oluşmasına ve teneffüs eden kişinin havasızlıktan boğulmasına yol açmaktadır. Hemen sonraki aşamada insan vücudu içten dışa doğru yanmaktadır. Çoğu kez, beyaz fosforla yanan kişinin elbiselerinde fazla iz meydana gelmemekte, yanma reaksiyonu vücut içinden cilde kadar sürmektedir. Beyaz fosfor kullanımı sonrasında çekilen fotoğraflar, kemiklerine kadar yanmış, ancak elbiseleri pürüzsüz kurbanlar bulunduğunu ortaya koymuştur. Yanma reaksiyonu bir kez başladığında durdurulamamaktadır. Nihai etki, napalm bombasının aynısı, hatta daha kötüsüdür.

BEYAZ FOSFOR BOMBASI YASAK MI?

ABD kaynaklarının vurguladıkları bir husus beyaz fosfor kullanımının uluslararası askerî anlaşmalara aykırı olmadığıdır. Gerçekten de bu madde herhangi bir anlaşma çerçevesinde özel olarak yasaklanmamıştır.

Beyaz fosforlu silahların kimyasal silah sayılıp sayılamayacağı ve bu nedenler Nisan 1997 tarihli Kimyasal Silahlar Konvansiyonu (CWC) çerçevesinde yasaklanmış kabul edilip edilmemesi üzerinde bir tartışma sürmektedir. Bu çerçevede, beyaz fosforu konu eden ABD askerî literatürünün ısrarla bu 'metal'den söz etmeleri ilginçtir; zira fosfor metal değildir. CWC Konvansiyonunun uygulanmasının takibi Kimyasal Silahlar Yasağı Kurumu tarafından sağlanmaktadır.

Kurumun sözcüsü Peter Kaiser beyaz fosforun aydınlatma amaçlı kullanımına yasak getirilmediğini; ancak bu maddenin toksik özelliklerinin silah olarak kullanımının yasak olduğunu belirtmektedir.

Ancak silah olarak kullanılsa dahi, beyaz fosforun toksik özelliklerinden ziyade, hava ile karışmasından ortaya çıkan reaksiyonun yarattığı yakıcı etkinin tehlikeli olduğu gerekçesi öne sürülerek, kimyasal silah tanımına girmediği argümanı ortaya konulabilir.

Bu durumda, yangın silahı olarak beyaz fosfor, 1980 Konvansiyonel Silahlar Konvansiyonu kapsamına girmektedir. Bu konvansiyon yangın silahlarının sivil halk üzerinde veya hava saldırılarında sivillerin yoğun olarak bulunduğu yerlerde kullanılmasını yasaklamaktadır.

ABD bu konvansiyona taraf olmakla birlikte, yangın silahlarını içeren III. protokolü imzalamamıştır.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler