Koalisyon Güçleri: Haşdi Şabi'ye yeşil ışık yakmayacağız

IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Ryan Dillon, Şii Haşdi Şabi güçlerinin Irak Hükümeti bünyesinde kalması gerektiğini söyledi.


IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Ryan Dillon, Haşdi Şabi güçlerinin Irak Hükümeti bünyesinde kalması gerektiğini belirterek, "Koalisyon bu güç için yeşil ışık yakmayacak" diye konuştu.

Sözcü Albay Dillon, Koalisyonun Kürt ve Irak güçlerine desteklerini sürdüreceğini söyledi.

Dillon, "Askeri ve istihbarat alanlarında Irak güçlerini destekliyoruz. Destek Musul’un tamamıyla IŞİD’den kurtarılmasına kadar sürecek. Tüm kentin kurtarılması yakındır" şeklinde konuştu.

Musul’un kurtarılmasından sonraki sürece ilişkin ise Ryan Dillon şöyle konuştu:

"Musul’dan sonra hangi bölgelerin IŞİD’den temizleneceğine Irak Hükümeti karar verecek. Güçlerimiz IŞİD’in intihar saldırılarında kullanmak için hazırladığı 120 bomba yüklü aracı imha etti."

Şii milis gücü Heşdi Şabi konusunda da değinen Albay Dillon şöyle konuştu:

"Koalisyon bu güç için yeşil ışık yakmayacak. Onlar Irak Hükümeti bünyesinde ve emrinde faaliyetlerini sürdürüyor. Biz Irak Hükümeti’ni destekliyoruz. Haşdi Şabi güçleri iyi işler yaptı. Örneğin; geçtiğimiz günlerde Telafer’in çevresinde 600 kilometreden fazla alanda kontrolü sağladı. Haşdi Şabi, Irak Hükümeti bünyesinde ve böyle kalmasından yanayız. Bu ülkede olabilecek her türlü askeri faaliyetinde Irak Hükümeti bünyesinde yapılması gerekiyor."

Ayrıca Ryan Dillon, "IŞİD'le mücadele kapsamında Peşmerge Güçleri'ne askeri eğitim verildi. Yardımlarımız da sürecektir. Suriye’de de DSG’ye silah yardımı yapıldı. Amacımız Irak ve Suriye’den IŞİD’i temizlemektir" diye konuştu.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler