En büyük Arap Aşireti: Kerküklü olarak bağımsız Kürdistan'da yaşamak istiyoruz çünkü...

Kürdistan Başkanı Mesut Barzani liderliğinde toplanan Kürdistan partileri Bağımsızlık Referandumu tarihi 25 Eylül 2017 olarak kararlaştırdı. Kerküklü Arap aşirerlerinden referanduma destek açıklaması geldi.

Kerkük’ün en büyük Arap aşiretlerinden biri olan Cuburi aşiretinin lideri Mesrur Naci, BasNews’e yaptığı açıklamada, bağımsızlık kararının verilmesi ve buna Kerkük’ünde dahil edilmesinden Kerküklü Araplar olarak memnunluk duyduklarını açıkladı.

Araplarla birlikte kentteki diğer etnik ve dini gruplarında referandumu desteklediğini ileten Naci, “Kürdistan toprakları üzerinde yaşayan Araplar olarak, Irak’taki Şii yönetiminin haklarımızı gözetmediğini belirtmek istiyorum. Bununla birlikte bizi şuan Peşmerge koruyor.  Bu nedenlerden dolayı da bizim için en iyi seçenek, Kürdistan’ın bağımsızlığa kavuşması ve bizim bu bağımsız devletin sınırları içinde yaşamamızı sürdürmemizdir” ifadelerini kullandı.

Arap aşiret lideri Mesrur Naci son olarak, “Kerküklü Araplar referandumda “evet” diyecek. Çünkü bunun dışındaki tüm seçenekler çıkarlarımıza aykırıdır. Kürdistan farklı etnik, dini ve mezhep gruplarının birlikte kardeşçe yaşadığı bir yerdir” dedi
Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde 5 resmi dil var. Her dini bileşen kendi dini göre, her millet kendi diline göre eğitim alıyor. Kürdistan Diyanet İşleri'nde 8 ayrı dinin 8 temsilcisi eşit yetki ile yer alıyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler