KDP: Bağımsızlık referandumu günü çağrısı...

KDP yönetimi yarın Başkan Mesut Barzani ile üst düzey bir toplantı gerçekleştirecek. Toplantıda bu yıl gerçekleştirilecek Kürdistan bağımsızlık referandumu değerlendirilecek.

Yarın gerçekleştirilecek toplantı sonrasında KDP siyasi partilere çağrı yaparak "Gelin bağımsızlık referandumu günü belirleyelim, ulusal bir heyet oluşturalım" diyecek.

Bunun yanı sıra KDP bölgedeki siyasi gelişmeleri de ele alacak: IŞİD (DAEŞ) ile savaş, ekonomik sorunlar, ağır mülteci yükü, Şengal (Sincar)'daki gelişmeler, Şii Haşdi Şabi'nin Kürdistan'daki varlığı da ele alınacak konular arasında.

Kürdistan Bağımsızlık Referandumu'nu tüm Kürdistani partiler destekliyor ancak bu ulusal mesele için bazı siyasi partilerin ilgisiz şartlar öne sürmesi süreci olumsuz etkileyebilir ancak önüne geçemeyecektir.

Bunun yanı sıra Kürdistan Yüksek Seçim Konseyi (YSK) referandum ve seçimler için gerekli çalışmalara başladı bile. Kürdistan Hükümeti gerekli bütçeyi YSK'ya teslim etti.

Kürdistan Bölgesi'nde YSK özerk bir yapıya sahip olup siyaset üstü olarak ele alınıyor.

Bunun yanı sıra ABD ve batı ülkelerinin ardından Rusya'da fiilen Kürdistan'ı tanıdı diyebiliriz. Çünkü geçtiğimiz günlerde Rusya'da Kerkük ve diğer bölgedeki petrol yatakları ile ilgili olarak anlaşmayı Kürdistan hükümeti ile yaptılar.

Bağımsızlık haberleri için menülerden BAĞIMSIZLIK bölümünü tıklayabilirsiniz.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler