Katar'ın Rusya'dan yardım alma açıklaması

Körfez ve diğer Arap ülkeleri Katar'ı 'terörü desteklediği gerekçesiyle' tecrit etti. Özellikle gıda sorunu yaşayan Katar'a yardım elini İran ve Türkiye uzattı. Bu yüzden Arap ülkelerinin tepkisi katlandı.

ÖNCE İRAN

İran'ın kargo uçakları ve gemilerle gıda sevkiyatı yapması ardından Katar Dışişleri Bakanı, "Şu anda Rusya'nın yardımına ihtiyaç duymuyoruz" dedi.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani, bazı Körfez ülkeleriyle Katar arasındaki durumda bugün itibarıyla Rusya'nın yardımına ihtiyaçları olmadığını söyledi.

RUSYA'YA AÇIKLAMASI

Sputnik'te yer alan habere göre Moskova ziyareti sırasında Russiya 24 televizyonuna demeç veren el Sani, "Rusya, bize gerek duyulması halinde sunulmak üzere yardım teklif etti. Ancak bugün itibarıyla Rusya'nın yardımına ihtiyacımız yok. Şu anda Türkiye ve diğer ülkelerdeki kanalları kullanıyoruz" dedi.

'KATARLILAR ÖNCEDEN OLDUĞU GİBİ YAŞAMAYA DEVAM EDİYOR'

El Sani, Katar halkının Körfez ülkeleri tarafından uygulanan ambargonun sonuçlarını henüz hissetmediğini, herkesin önceden olduğu gibi yaşamaya devam ettiğini de belirtti.

Cumartesi günü Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşen el Sani, Rusya'ya sunduğu yardım teklifi için teşekkür etmişti.

‘ABD, ARABULUCU KUVEYT'LE GÖRÜŞÜYOR'

Öte yandan Al Jazeera'ya da konuşan el Sani, Arap ülkeleriyle yaşanan krizde arabuluculuk yapan Kuveyt Emiri'yle hala görüşmekte olduklarını ve ABD'nin de Kuveyt'le iletişim halinde olduğunu söyledi.

El Sani, ‘yasadışı Arap ablukasının' sonucu oluşan insani problemlere odaklandıklarını ifade etti.

Gelen her talebi görüşmeye hazır olduklarını belirten el Sani, henüz bir cevap alamadıklarını dile getirdi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler