Katalonya da 'bağımsızlık referandumu' için tarih belirledi

İspanya'da Katalonya Özerk Yönetimi bağımsızlığın oylanacağı referandumun tarihini belirledi.


İspanya'nın Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, hükümet üyeleriyle basın karşısına çıkarak yaptığı açıklamada, referandumda "Katalonya'nın cumhuriyet yönetimi şeklinde bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz?" sorusunun yöneltileceğini duyurdu.

Puigdemont, referandum sorusunun bölgede konuşulan Katalanca, Aranes ve İspanyolca olmak üzere 3 dilde yöneltileceğini belirtti.

Ocak 2016'da Katalonya Bölgesi Başkanı olarak göreve gelmesinden bu yana 'ya referandum ya referandum' sözü verdiklerini vurgulayan Puigdemont, anlaşmalı bir referanduma gitmek için yaptıkları tüm girişimlerin İspanyol hükümeti tarafından geri çevrildiğini söyledi.

​Katalonya Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras da İspanyol hükümetinin ekonomik anlamda Katalonya'yı 'bir felaketin eşiğinde' bıraktığını söyledi:

"Katalonya'da vatandaşların sandığa giderek oylarıyla karar vermesini sürekli engelleyen İspanyol devletinin politikalarıyla, sosyal güvenlik fonlarında büyük kayıp oluştu, kamu açıkları büyüdü, yatırımlar durdu, altyapı projeleri engellendi."

​Öte yandan Katalonya'nın hiçbir şekilde yasal bir referandum gerçekleştiremeyeceğini bugüne kadarki tüm açıklamalarında vurgulayan İspanyol hükümetinin, 1 Ekim'de yapılacağı duyurulan bağımsızlık yanlısı referandumun iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurması bekleniyor.


Katalonya'da 9 Kasım 2014'te yapılan ve Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği referanduma katılım yüzde 37.2 düzeyinde olmuş ve yüzde 80.76'lık bir oran Katalonya'nın bağımsızlığı için oy kullanmıştı. 
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler