Kadınlar, Kürdistan bağımsızlık referandumunda etkin roller üstlenecek

Kürdistan bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017'de yapılması kararlaştırıldı. Bu karar Kürt toplumunda bir müjde olarak algılandı. Kürdistan kadınları da referandum sürecinde etkin rol üstlenecek.

Süleymaniyeli kadınlar geçmişte Kürdistan ulusal mücadelesinde verdikleri mücadele gibi, ödedikleri bedeller gibi, bağımsızlık referandumununda da etkin rol oynamak istiyor.

Kürdistan'ın Süleymaniye Vilayeti'nde Kadınlar Birliği Sorumlusu olan Nasik Sait Küridistan bağımsızlık referandumuna ilişkin olarak önemlim açıklamalar yaptı. 

Kürdistan Kadınlar Birliği Sorumlusu şöyle dedi:

"Yeni yaşamın oluşturulmasında kadınların layık olduğu yeri bulması, bağımsızlık projesinde başat rol oynaması gerekiyor.

Bu münasebetle bağımsızlığı ilan edecek Kürdistan'da, kadınlar bunca yıldır mücadelesini verdikleri haklarının yer bulmasını sağlamak istiyor.

Bağımsızlık referandumu ulusal bir meseledir. Herkesin, her kürdün referanduma katkıda bulunmasını, sürece katılmasını istiyoruz.

Çünkü bu ülkenin geleceği tayin edilecek. Özellikle biz kadınlar daha fazla rol oynamalıyız. 

Biz kadın ve çocuklar savaşta bedeller ödediğimiz gibi, barış ve selamette de gerekli rolü üstlenmeyi bilmeliyiz. Bağımsızlığı dolayısı ile nihayi özgürlüğü hedefleyen bu girişimin hiç bir taraf veya parti ile alakası yoktur."
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler