Kaçırılan Ezidiler Bürosu'ndan önemli açıklamalar: Irak Federal Hükümeti ve Ordusu...

Kaçırılan Ezidiler Bürosu Sorumlusu Hüseyin Kaidi yaptığı açıklamada "Irak ordusunun düzenlediği operasyonlarda tek bir Ezidi bile kurtarılamadı" dedi. 
Ezidi Bürosunun yaptığı açıklamalar Kürdistan halkının tek kurtuluş yolunun kendi devletlerinin sahibi olması gerektiğini gösteren nitelikte. 
Açıklamada "Felluce Operasyonu başladığında bir çok Ezidi ailenin kurtarılacağını ümit ettik. Çünkü orada 300-400 Ezidi ailesini olduğunu biliyorduk. Ancak operasyonun başlaması ile IŞİD (DEAŞ)'ın onları başka yerlere sevk ettiğini öğrendik, hiç bir Ezidi kurtarılamadı. Biz operasyonun başında Irak ordu yetkililerine, Irak hükümetine gerekli bilgi ve yapılması gerekenleri söylemiştik" dedi.

Musul Operasyon'unda aynı şey yaşandı diyen Ezidi Derneği sorumlusu yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"Irak ordusundan talepte bulunduk, Felluce'deki duruma benzer bir durumun oluşmaması için.

Bu temelde Musul'un batısının  kapatılmasını (Suriye - Rojava sınırı), IŞİD'in buradan geçişinin engellenmesi istedik. Ezidi ailelerin bulunduğu yerleri bilgilendirerek, bombalamamasını istedik. Ancak Irak Federal Hükümeti Musul Operasyonu'nu planlarken hiç bir şekilde Ezidi çocuk, kadın ve erkekleri hesaba katmadı. Musul'un son üç mahallesi, çok küçük bir alanı IŞİD'in elinde kaldı.

Ancak şimdiye dek tek bir Ezidi bile Irak ordusu tarafından kurtarılmış değil. Ancak yaklaşık 20 kişi kendi imkanları ile kaçtı.


Biz Kaçırlan Ezidiler Bürosu olarak 250'den fazla Ezidiyi kurtardık. Irak Federal Hükümeti Ezidiler konusunda bize hiç bir destek vermiyor. Takas, fidye... hiç bir konuda destek verilmiyor. 8 Şubat 2015'te Kürdistan Hükümeti Ezidilere Hizmet Bürosu Genel Yönetici'si Kerim Bozani ile birlikte Bağdat'ı ziyaret ettik. Burada Parlamento Başkanı Selim Cuburi ile görüştük. Ezidilerin kurtarılması konusunda resmi olarak destek istedik, ancak hiç bir destek verilmedi. Ve bize destek vermelerini de hiç beklemiyoruz."
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler