İsrail'den bağımsız Kürdistan'a destek açıklamaları - Sipas Israel

İsrail'in eski İçişleri Bakanı Gideon Saar Kürdistan bağımsızlık referandumunu destek mesajı yayınladı.  Saar'ın 2019'da İsrail başbakanı olması bekleniyor. İsrail Başbakanı ve Adalet Bakanı'nın destek mesajları haberimizin devamında.
Suudi Arabistan da Büyük Kürdistan Devleti'nin kurulmasını destekliyor. Suudi Arabistan haberi için burayı tıklayın. Tüm bağımsızlık haberleri için BAĞIMSIZLIK menüsüne tıklayın.

TWİTTER'DEN AÇIKLADI

Twitter hesabından Kürdistan bağımsızlık referandumunu desteklediğini açıklayan Saar, “Iraklı Kürtlerin 25 Eylül’de yapacağı tarihi bağımsızlık referandumu kararını destekliyorum” mesajını yayınladı.

Destek mesajı İbranice ve İngilizce yazıldı.

Başbakan ve Likud Genel Başkanı Binyamin Netanyahu’dan sonra partinin ikinci ismi olan Saar, parti içinde popülerliğiyle öne çıkıyor.

2014’te siyasete ara veren Saar, bu yıl yeniden siyasete dönmüştü.

Gideon Saar’ın, 2019’daki seçimlerde İsrail’in yeni başbakanı olması bekleniyor.

BAŞBAKAN VE ADALET BAKANI DA DESTEKLİYOR

Başbakan Netanyahu ile Adalet Bakanı da 2014’te Kürdistan’ın bağımsızlığına destek vermişti.

İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked, bağımsız Kürt devleti'nin kurulmasına büyük destek verdiğini söyledi.

2014'te Tel Aviv'deki Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü'nde bir konuşma yapan İsrailli Bakan Şaked, "Uluslararası topluma Kürt devleti kurulması çağrısı yapmalıyız. Bu yeni devletin Türkiye ve İran arasında yer alması gerekiuor" dedi. 

Kürtlerle İsrail arasındaki kültürel bağlara da dikkat çeken Şaked, Kürtlerin IŞİD ve diğer terör örgütleriyle mücadelede stratejik bir partner olduğunu savundu.

GIDEON SAAR VE JERUSALEM POST MAKALESİ

Jerusalem Post, Yahudi diyasporasının dün çapındaki güçlü ve etkili bir kuruluşudur.

İsrail eski İçişleri Bakanı ve akademisyen Gideon Sa'ar, The Jerusalem Post’ta yayınlanan makalesinde İsrail hükümetinin öncelikle Kürtlerle yakın ilişki kurması gerektiğini belirtti.

"ÖNCE KÜRDİSTAN"

İsrail eski İçişleri Bakanı ve Tel Aviv’deki Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü Öğretim Görevlisi Gideon Sa'ar, The Jerusalem Post’ta “Önce Kürdistan” başlığıyla kaleme aldığı makalesinde, İsrail hükümetinin, asıl yapması gerekenin Kürdler ile yakın ilişki kurması olduğunu kaydetti.

Türkiye ve İran’ın, bir Kürd devletinin kurulmasına karşı çıkan iki önemli ülke olduğunu belirten Gideon Sa'ar, İran’ın bu karşıt duruşunu İsrail’in Kürtleri destekliyor olmasına bağladı.

İsrail, Miadı dolmuş Sykes-Picot Antlaşmasının çöküşünü ve Ortadoğu’daki Arap cumhuriyetlerinin çözülmesine müteakip, bölgedeki ilişkilerini gözden geçirmeli.” diyen yazar, bölgedeki Arap olmayan iki ülkenin yani İran ve Türkiye ile İsrail ilişkilerinde büyük bir gelişmeye işaret eden bir emarenin görülmediğini savundu.

Gideon Sa'ar, makalesine şöyle devam etti:

"30-35 milyonluk bir nüfusa sahip olan ve kendilerine ait bir ülkesi bulunmayan Kürt halkı, İsrail’in uzun vadedeki önemli ve stratejik bir müttefiki olabilir.

İsrail’in tarihi boyunca sessizce sürdürdüğü bu ilişkilerinde değişim vakti gelmiş de olabilir.

Tıpkı Moskova’dakiler gibi Washington’daki yetkililer de Kürd halkının Ortadoğu’da oynadığı rolün önemini giderek daha fazla anlamaya başladı. Kürdler, radikal İslam’ın yayılmasını engelliyor ve ayrıca yayılmasının önünde bir set işlevi görüyor. Eğitimli ve güvenilir bir askerî güç olarak mücadele ettikleri IŞİD’e karşı genelde galip geliyor. Kürdler, çözülmeye başlayan Ortadoğu’daki Arap ülkelerinde yani Suriye ve Irak’ta hafife alınmaması gereken bir güçtür.

Kürdler, İsrail’in bakış açısından hiçbir zaman İsrail karşıtı konumda yer almamış ve günün birinde kendilerinin de bir vatan kazanabilecekleri umudunu taşıyan güvenilir ve güçlü insanlardır.

Türkiye ve İran bir Kürd devletinin kurulmasına hala karşı çıkan iki ülke ve İran’ın buna karşı çıkmasının bir nedeni de İsrail’in Kürdleri destekliyor olmasıdır.

Kürdler fiili olarak kendilerini kanıtlamakla meşgul. Rojava olarak bilinen Suriye’nin kuzeyinde özerklik ilan ettikleri hat boyunca hâkimiyeti ellerinde bulunduruyor. IŞİD, bu hata yakın olan bölgelerde savunma pozisyonunda.

Kürdler, Cenevre’deki görüşmelerin kendilerine statü sağlayacak bir federasyon uzlaşmasını umut ediyor.

Saddam Hüseyin’in 2003 yılında devrilmesinin ardından Kuzey Irak’taki Kürdler, Güney Kürdistan olarak adlandırılan bölgede federasyon ilan etmeyi başardı ve söz konusu bölgede büyük petrol sahalarını denetimlerine geçirdi. Ayrıca Türkiye, Suudi Arabistan, ABD ve Avrupa ile yakın ilişki içindeler. Irak, hâlihazırda Kürdlerin ayrılması konusunda bir referandum yapılıp yapılmamasını müzakere ediyor.

Sayıları Türkiye’deki toplam nüfusun yüzde 20’sine tekabül eden Kürdler, ülkenin doğusundaki kentlerin büyük çoğunluğunu oluşturuyor. Erdoğan’ı İsrail ile ilişkileri onarmaya iten unsurlardan biri de Kürdlerin bölgede güçlü bir pozisyonu yakalamasıydı.

Kürdlerin Washington’da gün geçtikçe güçlenen lobi faaliyetleri ve İsrail ile yakın temasları dikkate alındığında, Kürd-İsrail ilişkilerinin zedelenmesi Erdoğan’ın arzu ettiği bir durumdur.

Şimdi İsrail hükümetinin asıl yapması gereken şey, Kürdler ile daha da yakın bir ilişki kurmasıdır.

Kürdlere yardım elini uzatmak için birtakım adımlar atması gereken İsrail’in, Kürdlerin kendi akıbetlerini tayin hakkını aramadaki çabalarında öncü rol üstlenmeli ve ulusal hedeflerine ulaşmalarında destek olmalıdır.

Kürdlere eğitim, sağlık ve tarım gibi askeri olmayan alanlarda destek sunmalıdır.

İsrail, özellikle Irak’taki Kürd toplumuyla ticari dahil çeşitli alanlarda ilişkilerini kuvvetlendirmeli ve başka ülkeler yerine Kürdistan’dan ithal edebileceği ürünlere yönelmelidir. Kürdistan’dan İsrail’e göç eden tüccarlar, ekonomik ve kültürel ilişkilerin yeşermesi için bir aracı veya köprü vaziyeti üstlenebilir. Hatta bu girişimler sonucunda bir İsrail-Kürdistan Ticaret Odası kurulmasına da öncülük edilebilir.

Ortadoğu’da azınlık olan Yahudiler, bölgede çok sayıda müttefike sahip değil. Kürdleri ile yapılacak bir ittifak, İsrail’e bölgedeki başka azınlıklarla da güvenilir ve sürdürülebilir ilişkiler tesis etmenin kapısını aralayabilir."
Suudi Arabistan da büyük Kürdistan Devleti'nin kurulmasını destekliyor. Suudi Arabistan haberi için burayı tıklayın. Tüm bağımsızlık haberleri için BAĞIMSIZLIK menüsüne tıklayın
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler