İslami Birlik: Irak'ın toprak bütünlüğü yeminini Kürdistan için bozacağız çünkü...

Kürdistan bölgesinde faaliyet gösteren ve Irak Federal Meclisi'ne milletvekili gönderen, İslami Birlik Partisi (Yekgirto) bağımsızlık referandumu ile ilgili açıklamalar yaptı.

İslami Birlik Partisi'nin Irak Federal Meclisi Grup Başkanı Dr. Musenna Emin yaptığı açıklamada "Irak toprak bütünlüğü için etiğimiz anayasal yemini bozacağız"dedi.

Açıklamada "Terörizme karşı, istilacılar ve dış düşmanlara karşı, Irak toprak bütünlüğünü koruyacağımıza dair yemin ettik. 

Biz Irak'taki bir toplumun, bir bileşenin demokratik ve barışçıl yollarla kendi kaderini tayin etme hakkına karşı yemin etmedik."

KÜRDİSTAN BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU

25 Eylül 2017'de düzenlenecek olan Kürdistan Bağımsızlık referandumu çalışmalarını yürüten Kürdistan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Kerkük dahil Kürdistan'ın diğer tartışmalı bölgelerini de ziyaret edecek.

Kürdistan YSK sözcüsü Şerwan Zirari yaptığı açıklamda "Komisyondan bir heyet, yakında Kerkük ve tartışmalı Kürdistan bölgelerine giderek çalışmalar yapacak. Seçimlerlerinin belirlenmesi için çalışmalar yürütülecek. Bazı yerlerde güvenlik sorunu var. Bu yüzden tedbirlerin alınması için çalışmalar yürütülecek." dedi.

YSK heyetinin bölgedeki durumu, kaç sandık ve görevli gerektiği konusunda bilgi toplayacak.

Açıklamada "Kısa sürede referanduma hazırlanmış, tüm gereksinimlerin karşılanmış olmasını sağlayacağı" denildi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler