İslam Alimleri: Kürdistan bağımsızlık referandumuna katılmak vaciptir

Kürdistan Bölgesi Süleymaniye Vilayeti'nde açıklama yapan İslam Alimleri "Kürdistan Bağımsızlık referandumunda oy kullanmak vaciptir" dedi.
Vacip "Müslümanlıkta, yapılması, yerine getirilmesi zorunlu olan" demektir.

"ÖNCE KENDİ EVİMİZİ TEMİZLEYELİM"

İslam Alimleri yaptıkları açıklamada Kürdistan bağımsızlık referandumunda EVET demeye çağırdı ve "Kürtlerin kendi evinin içine çekidüzen vermesi, iç sorunları ve anlaşmasızlıkları gidermesi gerekir. " ifadesini kullandı.

"EVET DEMELİ"

Açıklamada "Kürtlerin güveni, huzuru ve asayişi, bizi korumak için canını ortaya koyarak cepheye giden Peşmergenin mücadelesine sahip çıkmak, yüzyıldır kanı dökülen halkımızın onuruna sahip çıkmak için EVET oyu kullanılmalıdır" denildi.
Tüm bağımsızlık açıklamaları ve haberleri için BAĞIMSIZLIK menüsünü tıklayın.
Başkan Mesut Barzani liderliğine toplanan Kürdistan partileri, 25 Eylül 2017'de Kürdistan bağımsızlık referandumunun yapılmasına karar verdi.

Söz konusu toplantıya Kürt, Süryani, Türkmen, Ermeni ve diğer uluslardan Kürdistan partileri katılmıştı.

KÜRDİSTAN'DA HALKLAR VE HAKLAR

Kürdistan Bölgesi'nde 5 resmi dil var. Her millet kendi diline eğitim alırken, her dini toplum kendi inancına göre Din Dersi alıyor. Diyanette 8 ayrı dinin 8 temsilcisi eşit yetki ile yer alıyor. Seçim barajı yok. Sayı olarak azınlık olan milletler,  yeterli oy almasa da meclise temsilci gönderir. Nüfusu az olan, bu milletler haklarının korunması, temsil edilebilmeleri için sadece kendi milli partilerine oy verebilirler. 
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler