IŞİD'in İran saldırısı: Ölü yaralı sayısı açıklandı / KDP: Senaryo

Bugün İran çifte saldırı ile sarsıldı. İran parlementosunu basan IŞİD (DAEŞ) silahlı kişilerin yanı sıra, Humeyni türbesi de hedef alındı. KDP-İran açıklamasında bunun senaryo olduğunu kaydetti.

Çıkan çatışmalarda 12 kişi öldü, 39 kişi de yaralandı.

Bu, İran'da IŞİD'in gerçekleştirdiği ilk saldırı özelliğini taşıyor.

İran parlamentosundaki saldırıda dört kişinin de rehin aldığını aktarmıştı. Ancak 4 saldırgan öldürüldü, rehine krizi böylece sona ermişti.

IŞİD'in 'haber ajansı' Amaq, saldırının hedefi olan İran parlamentosunun içinde çekilen bir görüntü yayınladı. Görüntüde, bir kişinin yerde yattığı görüldü.

İran İçişleri Bakan Yardımcısı, saldırganların, parlamentonun ana kapısından kadın kılığında girdiğini açıkladı. Bakan Yardımcısı'na göre, saldırganlardan biri canlı bombaydı ve kendini patlattı, bir diğer saldırgansa vurularak öldürüldü.

Bir görgü tanığı kalaşnikofla korumaların tarandığını, ardından parlamentoya girildiği söyledi.

İran Devrim Lideri Humeyni'nin mezarlığına saldıran IŞİD mensubu, uzaklaşmak isterken öldürüldü, üzerindeki bomba düzeneğinin patlatılması engellendi.

IŞİD'in 'haber ajansı' Amaq, saldırının hedefi olan İran parlamentosunun içinde çekilen bir görüntü yayınladı. Görüntüde, bir kişinin yerde yattığı görüldü.

KDP-İRAN'DAN AÇIKLAMA

Kürdistan Demokrat Partisi - İran (KDP-İran) tarafından yapılan açıklamada "Neden parlamento başkanı ya da halk için idam kararını verenler hedef alınmadı. Bu bir senaryodur. İran yetkilileri kendilerini mağdur göstermek istiyor. Ayrıca bu bahane ile iç tasviye amacını taşıyor. Zaten İran bu terör örgütlerine destek veriyordu." denildi.

Her ne kadar durum kontrol altında alındı açıklamasını yapılsa da halen parlemento çevresinde patlama sesleri duyuluyor. Halkın sokağa çıkmaması istendi. Bunun yanı sıra parlamento çalışmalarına devam ediyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler